Publicysta, tłumacz, filozof i polityk prof. Ryszard Legutko oraz lekarz otochirurg i otolog, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński zostali odznaczeni przez prezydenta Andrzeja Dudy Orderem Orła Białego. Prezydent odznaczył też Witolda Waszczykowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzeniu Polski, „za wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania polityki zagranicznej państwa”.
Prof. Ryszard Legutko został odznaczony Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania społeczeństwa obywatelskiego i działalność publiczną”.
Legutko jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest też autorem książek o tematyce społeczno-politycznej, tłumaczem i komentatorem dzieł Platona.
W latach 2005–2007 był senatorem i wicemarszałkiem Senatu VI kadencji, w 2007 r. - ministrem edukacji narodowej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2007–2009 sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Był posłem do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji, startował z list Prawa i Sprawiedliwości.
Legutko jest autorem takich książek jak m.in. „Bez gniewu i uprzedzenia. Szkice o książkach, ludziach i ideach” (1989), za którą otrzymał Nagrodę PEN Clubu, „Etyka absolutna i społeczeństwo otwarte” (1994), wyróżnioną Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego, „Tolerancja. Rzecz o surowym państwie, prawie natury, miłości i sumieniu” (1997), za którą autorowi przyznano Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, „Esej o duszy polskiej” (2008), „Triumf człowieka pospolitego” (2012) czy „Sokrates. Filozofia męża sprawiedliwego” (2013), za którą przyznano mu Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza. W przeszłości uhonorowany został m.in. Złotym Medalem „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”, portugalskiego Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi czy Honorową Nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego.
Przez prezydenta Orderem Orła Białego „w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, w szczególności na rzecz osób z zaburzeniami komunikacji międzyludzkiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, klinicznej, dydaktycznej i organizacyjnej oraz za popularyzowanie polskiej myśli naukowej w świecie” odznaczony został również prof. Henryk Skarżyński - jeden z najbardziej znanych na świecie lekarzy otolaryngologów, audiologów i foniatrów. Twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.
To Skarżyński zapoczątkował w Polsce wszczepianie implantów słuchowych. W 1992 r. wszczepił implant ślimakowy u osoby dorosłej z całkowita głuchotą. Był to pierwszy taki zabieg w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
14 lipca 1993 r. na Ochocie w Warszawie utworzył Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochler Center”. Był to pierwszy w Polsce i drugi w Europie ośrodek zajmujący się kompleksowo leczeniem wad słuchu. Na tej bazie w Kajetanach pod Warszawą w 2012 r. powstało Światowe Centrum Słuchu, jedyna taka placówka na świecie.
Prof. Skarżyński jest autorem i współautorem ponad 4536 prac naukowych oraz około 3900 wystąpień naukowych, promotorem kilkudziesięciu prac doktorskich i opiekunem kilkunastu rozpraw habilitacyjnych; członkiem towarzystw naukowych o zasięgu światowym. Członek korespondent PAN.
Jest autorem i współautorem 14 patentów na urządzenia i metody związane z techniką medyczną, m.in. systemów i urządzeń do badań przesiewowych słuchu, wzroku i mowy oraz urządzenie do korekcji wad wymowy. Od roku 2011 jest Konsultantem Krajowym w dziedzinie Otorynolaryngologii. Od 2022 przewodniczy Radzie Głównej Instytutów Badawczych.
Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny, najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.
On jest symbolem wolnej Polski i on jest wręczany tym najbardziej zasłużonym. Jest dla mnie wielkim zaszczytem i ogromną przyjemnością, że na mocy absolutnie jednogłośnych decyzji Kapituły Orderu Orła Białego mogłem w imieniu Rzeczypospolitej wręczyć dzisiaj Ordery Orła Białego dwóm znamienitym naszym rodakom, znamienitym profesorom: panu profesorowi Ryszardowi Legutce i panu profesorowi Henrykowi Skarżyńskiemu
— mówił Andrzej Duda.
Obydwaj przez całe swoje życie zawodowe służą naszej Ojczyźnie i nam wszystkim, choć każdy na swój sposób i każdy trochę inaczej
— zaznaczył.
Głowa państwa podkreślała dorobek naukowy prof. Ryszarda Legutki.
To nie tylko wybitne analizy dzieł Platona, nie tylko niezwykła, wspaniała monografia o Sokratesie, ale to także, co najważniejsze, poza rozważaniami teoretycznymi, bardzo klarowna, bardzo racjonalna ocena otaczającej nas rzeczywistości i spojrzenia na tę naukę poprzez pryzmat tego, co rzeczywiście nas otacza i tego, jak człowiek się zmienia, jak zmienia się myśl człowieka, jego podejście do otaczającej go rzeczywistości
— wskazywał prezydent.
Ocena nieraz bardzo krytyczna, niemająca nic wspólnego z konformizmem czy polityczną poprawnością. A jednak niezwykle racjonalna i zawsze w istocie służąca Ojczyźnie i służąca człowiekowi
— mówił Andrzej Duda o prof. Legutce.
To także przełożenie naukowej wiedzy, głębokiej myśli politycznej na bieżącą, praktyczną działalność dla Rzeczypospolitej właśnie w świecie polityki
— wskazał.
Prezydent wspominał współpracę z prof. Legutką, kiedy były europoseł PiS zasiadał w rządzie jako minister edukacji, ale także w PE czy Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Pan profesor był ministrem, sekretarzem stanu, jednym z najbardziej zaufanych pracowników, najbardziej przez pana prezydenta cenionych
— mówił Duda.
Z całego serca dziękuję, panie profesorze, za te lata służby Rzeczypospolitej, ale także drugiemu człowiekowi, nam wszystkim, ucząc nas. Nie raz bardzo twardym językiem, nie raz bardzo uświadamiając nam meandry naszego spojrzenia, naszego myślenia o państwie, skąd ono się bierze i dlaczego jest takie i jakie pułapki wiążą się z wolnością, a co to znaczy tolerancja
— podkreślał.
Dziękuję też za świadectwo, jakie przez lata pan profesor wystawia. Polskiej nauce, polskiej myśli politycznej i postawie polskiego polityka, zwłaszcza wtedy, gdy reprezentował nas Pan Profesor w Parlamencie Europejskim. Darzony wielkim szacunkiem, także przez bardzo ostrych oponentów politycznych. Dziękuję za to z całego serca
— zwrócił się do prof. Legutki prezydent.
Odznaczenie dla Witolda Waszczykowskiego
Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzeniu Polski, „za wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej, za zaangażowanie na rzecz kształtowania polityki zagranicznej państwa”, prezydent Andrzej Duda odznaczył Witolda Waszczykowskiego – byłego ministra spraw zagranicznych RP, zastępcę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, posła do Parlamentu Europejskiego, wykładowcę akademickiego.
Prezydent Andrzej Duda odznaczył także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Wojciecha Fałkowskiego - „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w działalności na rzecz zachowania i popularyzowania dziedzictwa narodowego, za aktywność państwową i publiczną”, Andrzeja Melaka - „za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz zachowania pamięci o ofiarach zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej”, a także Jana Rejczaka - „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągniecia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej”.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył także Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Piotrowi Gawłowi - „za wybitne zasługi w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej”, Robertowi Kostro - „za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci historycznej, za szczególne zaangażowanie w dzieło tworzenia Muzeum Historii Polski”, a także Bogusławowi Machalińskiemu - „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za osiągniecia w działalności na rzecz rozwoju medycyny”, Agnieszce Romaszewskiej-Guzy - „za wybitne zasługi dla rozwoju niezależnego dziennikarstwa i wolnych mediów, za osiągnięcia w propagowaniu wartości demokratycznych oraz wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego” oraz Tadeuszowi Wolszy - „za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej, za osiągnięcia w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski” i Andrzejowi Zielińskiemu - „za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej”.
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i działalności społecznej” zostali odznaczeni Andrzej Kozłowski i Wojciech Strzałkowski. Odznaczenie to otrzymali także Jerzy Kwieciński - „za wybitne zasługi w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego Polski” oraz Antoni Wręga - „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”.
Andrzej Duda „za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Chicago” Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Huberta Cioromskiego oraz Mariusza Mikodę.
mly/X/PAP/prezydent.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/712633-order-orla-bialego-dla-prof-legutki-i-prof-skarzynskiego