PiS zmierza do przebudowy i zdynamizowania struktury partii w kraju. W drugiej połowie października rozpoczęły się zjazdy okręgowe, podczas których wybierani są szefowie okręgów. Dziś wybrani zostali struktur PiS w Gdańsku, Chełmie, Lublinie, Krakowie, Bielsku-Białej, Bydgoszczy i Szczecinie.
Lublin - Czarnek
Szefem okręgu nr 6 w Lublinie został prof. Przemysław Czarnek, który uzyskał ok. 80 proc. głosów. Pytany o wyzwania, jakie stoją przed partią wskazał na przeprowadzenie kampanii przed wyborami prezydenckimi „bez względu na to, kto będzie kandydatem PiS na prezydenta”.
Mamy pełną świadomość, że jesteśmy w momencie, w którym rozpoczynamy wielki pochód po zwycięstwo w wyborach prezydenckich, a później po odzyskanie władzy
— powiedział Czarnek.
Chełm - Zieliński
Podczas zjazdu w Chełmie wybrano z kolei szefa okręgu nr 7 (chełmskiego). Został nim poseł Tomasz Zieliński. Jego rywalem był poseł Dariusz Stefaniuk.
Poseł Zieliński uzyskał 183 głosy, a ja dostałem 133 głosy. To było bardzo dobrze przyjęte przez działaczy, którzy uczestniczyli w zjeździe
— powiedział PAP Stefaniuk. Podkreślił, że gratuluje Zielińskiemu wygranej.
Czarnek podkreślił, że w obu konwencjach na Lubelszczyźnie uczestniczyło blisko 1000 osób, a działaczy uprawnionych do glosowania – którzy mają odpowiedni staż w partii i opłacone składki – w sumie było 1100.
Nasz zjazd okręgowy był największy w Polsce. Na sali w Lublinie było około 450-460 osób. W Chełmie – około 330 osób. To są imponujące frekwencje. To świadczy o tym, że Prawo i Sprawiedliwość jest największą partią w Polsce
— powiedział Czarnek.
Gdańsk - Smoliński
Zjazd gdańskiego okręgu PiS odbył się w historycznej sali BHP w Stoczni Gdańskiej.
Na sali 150 osób. Zaczęliśmy od odczytania listu od #PJK, w którym zwrócił uwagę, że po uporządkowaniu spraw wewnętrznych w partii natychmiast przystępujemy do walki o zwycięstwo w wyborach prezydenckich w maju 2025 r.
— napisał Jarosław Sellin .
Jedynym kandydatem na funkcję przewodniczącego okręgu Gdańsk PiS był Kazimierz Smoliński, na którego głos oddało 120 przedstawicieli PiS.
Kraków - Kmita
Poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wojewoda Łukasz Kmita został wybrany na przewodniczącego zarządu okręgu krakowskiego partii. Łukasz Kmita, rekomendowany przez prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, uzyskał 123 głosy, czyli poparcie ponad 75 proc. wszystkich głosujących. Wybory były tajne.
Wybranych zostało również 20 członków tego zarządu. Wybory odbyły się także w okręgu krakowskim, w Domu Kultury Kolejarza.
Bydgoszcz - Schreiber
W okręgu bydgoskim prezesem wybrany został poseł Łukasz Schreiber. Był jedynym kandydatem w głosowaniu, startował z poparciem prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.
Za jego kandydaturą głosowało 167 osób, 23 było przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu. Kadencja prezesa zarządu okręgowego trwa dwa lata.
Najważniejszym zadaniem stojącym przede mną będzie jak najlepsze przygotowanie partii w okręgu do wyborów prezydenckich, ale też rozbudowa struktur partyjnych, koordynacja funkcjonowania klubów naszych radnych oraz działania skierowane do młodych osób, co nazywam roboczo Akademią Młodej Polski
— powiedział PAP Schreiber.
Schreiber dotychczas był szefem PiS w woj. kujawsko-pomorskim.
Bielsko-Biała - Drabek
Szefem struktur PiS w Bielsku-Białej został poseł Przemysław Drabek. Dotychczas tę funkcję pełnił były wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Drabek uzyskał podczas zjazdu poparcie 93 proc. z ponad 150 głosujących.
Będziemy przygotowywali do tego struktury, osoby, które wejdą do korpusu ochrony wyborów, a także ludzi, którzy czynnie zaangażują się w kampanię naszego kandydata
— powiedział Drabek.
Szczecin - Bogucki
Prezesem zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu szczecińskim został Zbigniew Bogucki. Był jedynym kandydatem, uzyskał poparcie 242 z 253 delegatów.
„Dla mnie to wielkie wyróżnienie. Raz, że prezes Jarosław Kaczyński wskazał moją kandydaturę; dwa, że uzyskałem prawie 97 procent poparcia”
— powiedział.
„Jest to nie tylko wielka radość, ale przede wszystkim zobowiązanie do pracy. Żeby struktury PiS w naszym okręgu się rozwijały, żebyśmy przekonywali kolejnych mieszkańców Szczecina i Pomorza Zachodniego do głosowania na Prawo i Sprawiedliwość”
– podkreślił Bogucki.
Wybory zarządu okręgu PiS odbyły się w centrum konferencyjnym hotelu Vulcan w Szczecinie. W głosowaniu uczestniczyło 253 delegatów, 242 było „za” kandydaturą Boguckiego (pięciu głosowało „przeciw”, trzech się wstrzymało; trzy głosy były nieważne).
Wśród wybranych 20 członków zarządu okręgu są obecni posłowie PiS z okręgu (41) szczecińskiego: Marek Gróbarczyk, Artur Szałabawka i Dariusz Matecki; byli posłowie i członkowie rady politycznej PiS – Michał Jach i Leszek Dobrzyński, europoseł, były szef MSWiA Joachim Brudziński, a także m.in. radni RM Szczecina: Krzysztof Romianowski, Dariusz Smoliński, Julia Szałabawka oraz przewodniczący klubu PiS w sejmiku woj. zachodniopomorskiego Rafał Niburski.
Bogucki był jedynym kandydatem na prezesa zarządu okręgu szczecińskiego PiS. Regionalne partyjne struktury wybierane są na dwuletnią kadencję. W tegorocznych wyborach PiS wróciło – jak wyjaśnił Niburski w rozmowie z PAP – „struktury sejmowej okręgów”. Przez półtora roku funkcjonowały zarządy wojewódzkie. Prezesem zachodniopomorskiego był poseł Paweł Szefernaker, były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/712512-prawo-i-sprawiedliwosc-wybiera-szefow-struktur-w-terenie