„Przez ostatnich osiem lat byliście poddani obrzydliwej ideologicznej opresji, z cenzurą, z krytyką, z biczem” - wypaliła podczas współKongresu Kultury minister edukacji narodowej Barbara Nowacka. Podkreśliła, że „to było działanie systemowe i systematyczne”.
W Warszawie zakończył się zainicjowany przez stronę społeczną, a organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, trzydniowy współKongres Kultury, podczas którego uczestnicy rozmawiali o kluczowych dla rozwoju polskiej kultury sprawach.
Naszym zadaniem jest też pokazanie, że mądra polityka państwa to dbałość o kulturę. Przez ostatnich osiem lat państwo byliście poddani obrzydliwej ideologicznej opresji, z cenzurą, z krytyką, z biczem. To samo widać w szkole. Niepokorny nauczyciel ponosił tego konsekwencje
— twierdzi szefowa resortu edukacji.
Nowacka stwierdziła, że „małopolska kurator oświaty zajmowała się recenzjami kulturalnymi, do czego kompetencje miała jeszcze mniejsze, niż do bycia kuratorem”.
Radykalizacja Nowackiej
Minister edukacji narodowej podkreśliła, że w poprzednich latach „to było działanie systemowe i systematyczne”.
Naszym zadaniem jest danie nauczycielom, ludziom kultury, samorządowcom, poczucia autonomii, ale w ramach pewnego myślenia o wspólnocie, wspólnym państwie. Nasza historia, nasza historia ludowa, nasza kultura, obyczaje, to znacznie więcej, niż chcieli pokazać nasi poprzednicy. Jedynym miejscem, gdzie dobrze się wyedukuje młodzież w tej wspaniałej, mądrej różnorodności jest szkoła
— mówiła Nowacka.
W sobotę, ostatniego dnia współKongresu Kultury w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbywa się Debata Ministrów. Uczestniczą w niej: Hanna Wróblewska (minister kultury i dziedzictwa narodowego), Barbara Nowacka (ministra edukacji narodowej), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (minister rodziny, pracy i polityki społecznej), Andrzej Domański (minister finansów).
Warto przypomnieć, że to za rządów Tuska wiele spółek Skarbu Państwa bardzo szybko zaczęło notować straty, a niektóre stoją na krawędzi bankructwa. Podobna dewastacja obserwowana jest także w kulturze, gdzie państwo wycofało się z realizacji wielu inwestycji kulturalnych zaplanowanych przez rząd PiS. Pod koniec sierpnia Ministerstwo Finansów poinformowało, że w budżecie na 2025 rok zaplanowano 6,5 miliarda złotych na kulturę oraz sprawy opieki nad dziedzictwem kulturowym. Jest to o 2 miliardy mniej w stosunku do wydatków przewidzianych w tegorocznym budżecie.
koal/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/712510-absurdalne-slowa-nowackiej-do-ludzi-swiata-kultury