„Gazeta Wyborcza” znalazła już przyczynę wygranej Donalda Trumpa. Wyborcy PiS w Polsce na widok nawet samego nagłówka mogą stwierdzić: „O, to brzmi znajomo”. „Biali, niewykształceni, katolicy i Latynosi. To im Trump zawdzięcza zwycięstwo”- taki tytuł nosi analiza autorstwa Roberta Stefanickiego. Swoje trzy grosze dołożyła do tego Małgorzata Tracz, była poseł Lewicy, która zwycięstwo Trumpa powiązała z… analfabetyzmem w Stanach Zjednoczonych.
Biali, niewykształceni, katolicy i Latynosi. To im Trump zawdzięcza zwycięstwo
— informuje „Gazeta Wyborcza”. Brzmi znajomo?
Kiedy w ostatnim dziesięcioleciu Prawo i Sprawiedliwość dwukrotnie wygrywało w Polsce wybory parlamentarne, a Andrzej Duda - prezydenckie, zwolennicy ówczesnej opozycji - a zwłaszcza Koalicji Obywatelskiej - regularnie okładali wyborców PiS po głowach stereotypem emeryta z wykształceniem podstawowym lub zawodowym, robotnika, rolnika, bezrobotnego mieszkańca małego miasteczka lub wsi. I o ile są badania, które wskazują na to, że wśród wyborców PiS osoby wpisujące się w powyższe kategorie mają liczną reprezentację, należy zapytać: „Co z tego?” i czy jest to powód, by uważać tych ludzi za gorszych? Tym bardziej, że istnieją również inne badania - potwierdzające, że zwolennicy ówczesnej (rok 2019) opozycji, a obecnej koalicji rządzącej są bardziej skłonni do dehumanizacji adwersarzy. A przecież ci sami ludzie lubią pławić się w poczuciu wyższości intelektualnej i moralnej. Nierzadko przyklaskują im w tym celebryci i artyści.
„Wyborcza” tłumaczy świat
Tych, którzy we własnym kraju byli regularnie wyzywani przez współobywateli od „moherów”, „ciemnogrodu”, „madek 500+”, „faszystów”, „motłochu”, „ciemnoty”, „tłuszczy”, „sekty smoleńskiej”, ludzi, którzy „mówią paskami z TVP” (tej jeszcze nie w stanie likwidacji), „januszy”, „kiepskich”, którzy przez obecnego premiera w czasie, gdy dopiero ubiegał się o to stanowisko, byli łączeni z ludźmi, którzy „chleją, biją swoje dzieci, biją kobiety i pracą się nie zhańbili od wielu lat” (Donald Tusk w 2023 r. w taki sposób określił „klientelę polityczną” PiS), z całą pewnością nie dziwi, jak „Gazeta Wyborcza” próbuje teraz tłumaczyć świat sięgającym po nią elitom intelektualnym, młodym, wykształconym, z wielkich ośrodków, artystom i intelektualistom.
Biali bez wyższego wykształcenia nadal stanowią podstawową bazę wyborców Donalda Trumpa. Ta grupa dwukrotnie częściej głosowała na Republikanina niż na Demokratkę. Ale już większość białych absolwentów college’ów wolała Harris, i to w większym stopniu niż Bidena w 2020 r. Tylko że niewykształconych jest więcej
— czytamy w analizie autorstwa Roberta Stefanickiego na łamach „GW”.
Według exit polls przeprowadzonego przez CNN, większość latynoskich wyborców zagłosowała na Kamalę Harris, jednak w mniejszym procencie niż podczas poprzednich wyborów. W 2020 blisko 7 na 10 latynoskich wyborców wybrało Joe Bidena, w tym roku, 6 na 10. Zmiana widoczna jest szczególnie wśród mężczyzn – 54 proc. poparło Donalda Trumpa
— podkreśla Stefanicki, który podkreśla, że inaczej było w przypadku czarnoskórych Amerykanów, zdecydowanie częściej popierających Harris niż Trumpa.
Miasta pozostają bastionem Demokratów, przedmieścia dzielą sympatię po połowie, wieś należy do Republikanów
— kolejny znajomy akcent.
Trumpa częściej popierali też katolicy (56 proc. do 41 proc.), protestanci (62 do 37 proc.), na Harris zdecydowanie chętniej głosowali żydzi (79 do 21 proc.) czy ateiści (72 do 25 proc.).
Trump ponownie dostał mocne (5:1) poparcie Amerykanów identyfikujących się jako odrodzeni chrześcijanie, czyli białych protestanckich fundamentalistów. Obie te grupy stanowią po 20 proc. elektoratu
— nie zapomniał zaznaczyć autor.
Prokop-Paczkowska o analfabetyzmie
Z analizy każdy wyciągnął to, co mu najbardziej pasowało. Małgorzata Prokop-Paczkowska, członek Zarządu Krajowego Nowej Lewicy, była poseł, dorobiła do tego wszystkiego jeszcze… analfabetyzm.
Biali, niewykształceni, katolicy i Latynosi. To im Trump zawdzięcza zwycięstwo [ANALIZA Roberta Stefanickiego]
— napisała na platformie X. Do wpisu załączyła zrzut ekranu z fragmentem odpowiedzi na zapytanie w wyszukiwarce Google: „Ilu ludzi w Stanach Zjednoczonych jest analfabetami?”
W całym kraju średnio 79 proc. dorosłych Amerykanów w 2022 r. potrafiło czytać i pisać. 21 proc. dorosłych w USA było analfabetami w 2022 r. 54 proc. dorosłych miało umiejętność czytania i pisania na poziomie poniżej szóstej klasy. 21 proc. Amerykanów w wieku 18 lat i starszych było analfabetami w 2022 r.
Była poseł Lewicy nie jest jedyną osobą, którą zaciekawiła analiza.
Nieumyci biali podludzie znowu zabrali zwycięstwo czarnej, wykształconej Ameryce. Bardzo smutna historia
— napisał na platformie X Piotr Pałka.
Zapomnieli dodać, że Trump to jest jedyny Donald na świecie, który przegrywa wybory w więzieniach
— napisał Tomasz Lipiński.
Kiedyś oskarżano o wszystko co złe Żydów. Dla GW tę funkcję pełnią katolicy
— podkreślił prof. Stanisław Żerko.
Skończyła się pedagogika wstydu, wtłaczana w umysły przez dyktaturę relatywizmu
— napisał ks. Janusz Chyła.
„Biali, niewykształceni, katolicy i Latynosi” Przedstawiam Państwu najbardziej wpływowe grupy na świecie 👆🏻 To one zdecydowały o kierunku polityki wewnętrznej i zagranicznej, nuklearnego supermocarstwa ☝🏻
— podkreślił dr Grzegorz Ćwikliński.
Dobrze by było, gdyby „młodzi, wykształceni, z wielkich ośrodków” oprócz wszystkich „zaimków płciowych” i orientacji seksualnych oraz niemal kompulsywnego podkreślania w każdym zdaniu, że „każdy i każda”, „studentki i studenci”, „warszawiacy i warszawianki”, „były i byli” najpierw przyswoili, że żyją wśród ludzi. Różnych. Składających się nie tylko z płci czy seksualności, ale przeżyć, które ich ukształtowały, wyborów, których musieli dokonać w życiu lub czasem sytuacji, w których wyboru nie mieli. Wtedy może będzie im łatwiej zrozumieć, że nawet, jeśli wygrywają inni niż ci, których popieramy, to to wciąż jest demokracja i że wyborcy tych „innych” także mają prawo do własnych poglądów, choćby byli najgorszymi „moherami” czy „redneckami”.
aja/Wyborcza.pl, X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/712325-gw-juz-wie-dlaczego-wygral-trumpbiali-niewyksztalceni