„Posłom z nieistniejącej już komisji ds. Pegasusa, zwłaszcza tym, którzy najgłośniej krzyczeli, że ‘Konstytucja jest najważniejsza’, przypominam jej art. 190: ‘Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne’” - napisał na platformie X Zbigniew Ziobro, który nie stawił się dzisiaj przed niekonstytucyjną Komisją śledczą ds. Pegasusa.
Z rana odbyło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa, którą Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjną. Z powodu orzeczenia TK jej prace bojkotują parlamentarzyści PiS. Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie stawił się przed komisją. Wszystkie trzy wnioski: do Sądu Okręgowego o nałożenie kary porządkowej, o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Ziobry przed komisję oraz do Prokuratora Generalnego o uruchomienie procedury uchylenia politykowi immunitetu, zostały przegłosowane.
CZYTAJ WIĘCEJ: Komisja śledcza ds. Pegasusa. Sroka i spółka chcą doprowadzenia Ziobry. Urządzają „sąd kapturowy” nad byłym ministrem?
„Chętnie stawię się”
Po zakończeniu posiedzenia niekonstytucyjnej Komisji, wpis w mediach społecznościowych zamieścił były minister sprawiedliwości. Ziobro poinformował, że może stawić się przed Komisją, jeżeli zostanie ona powołana przez Sejm bez wad wytkniętych w orzeczeniu TK.
Każdemu z tych posłów wysyłam też wyrok Trybunału Konstytucyjnego wydany 10 września 2024 r. Wynika z niego, że uchwała o powołaniu ich komisji była sprzeczna z ustawą zasadniczą, dlatego TK usunął komisję z obiegu prawnego.
Informuję też o art. 231 Kodeksu karnego, który jest gotowym zarzutem wobec nielegalnych działań posłów podszywających się pod nieistniejącą w porządku prawnym komisję.
Jeśli Sejm powoła komisję ds. Pegasusa bez wad wytkniętych w orzeczeniu TK, chętnie stawię się, by złożyć zeznania, bo pokażą one, jak wiele zrobiłem, by Polacy mogli czuć się bezpieczniej
— poinformował polityk.
kk/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/711978-ziobro-nie-stawil-sie-przed-komisja-sroki-wyjasnil-dlaczego