Pamiętają Państwo, jak politycy obecnej koalicji rządzącej wypowiadali się o Grupie Orlen, gdy byli w opozycji? Przypomnijmy chociażby apel Adama Szłapki, obecnego ministra ds. Unii Europejskiej, który wzywał do bojkotu Orlenu. Pomijamy już szczegół, że gdy tylko zmieniła się władza, Szłapka napisał, że tankuje właśnie na stacjach tego koncernu. Dlaczego o tym piszemy? Otóż na portalu Onet pojawił się tekst dotyczący tego, jak stacje Orlenu wyglądają na na Słowacji i w Czechach. Czego zabrakło w relacji Tomasza Mateusiaka?
W artykule przeczytamy relację dziennikarzy z odwiedzin stacji polskiego koncernu na Słowacji i w Czechach. Autorzy, jak czytamy, wszędzie mogli zjeść „kultowego już hot doga” i wypić kawę w znanym nam doskonale czerwonym kubku. W ramach objazdu po stacjach Orlenu sprawdzono m.in. jak wyglądają toalety, porozmawiano z klientami tych stacji, porównano również jakość kawy w danym państwie i w Polsce. Z relacji autorów wynika, że z tankowania na Orlenie zadowoleni są zarówno obywatele Czech, jak i Słowacji. Chwalą oni sobie stacje polskiego koncernu.
W tym ciekawym tekście, nie przeczytają jednak Państwo o tym, że ekspansja Orlenu na rynku czeskim i słowackim miała miejsce za poprzedniego zarządu koncernu. Autorzy co prawda już na wstępie piszą o tym, że „Orlen przez ostatnie lata stał się polską wizytówką i firmą, którą można spotkać w coraz większej liczbie krajów Europy”, ale w samym tekście ani razu nie pada nazwisko byłego prezesa Orlenu - Daniela Obajka.
Na główną „polską markę” eksportową w ostatnich latach wyrósł Orlen. Polski koncern paliwowy od początku 2024 r. obecny jest już w siedmiu krajach, w których ma łącznie 3,5 tys. placówek. Te poza Polską znajdują się w Niemczech (607 obiektów), Czechach (436 stacji), na Węgrzech (141 stacji), na Słowacji (91 stacji) oraz na, Litwie (30 stacji)
— czytamy.
Niezorientowany czytelnik może pomyśleć, że ekspansja koncernu miała miejsce już za nowego rządu. Przypomnijmy zatem jakie są fakty.
Czego nie ma w tekście Orlenu?
Aby sprawdzić od kiedy Orlen działa na słowackim rynku, nie trzeba sięgać daleko. Wystarczy pogrzebać na stronie koncernu, a tam czytamy:
Grupa ORLEN działa na rynku słowackim od 2019 r., kiedy to spółka otworzyła w tym kraju swoją pierwszą stację paliw. Do końca 2022 roku sieć będzie liczyła 50 obiektów, natomiast w ramach realizacji środków zaradczych po połączeniu z Grupą LOTOS, Grupa ORLEN przejmie od MOL 41 dodatkowych stacji. Obecnie Grupa ORLEN posiada również ok. 15 proc. udział w hurtowym rynku paliw na Słowacji.
Z kolei na początku sierpnia zeszłego roku ówczesny prezes Orlenu Daniel Obajtek mówił tak:
Do końca roku blisko 90 proc. stacji działających dotychczas w Czechach pod marką Benzina rozpocznie funkcjonowanie pod marką Orlen. To finalny etap trwającego kilka lat procesu wdrażania marki Orlen na tym rynku.
Ten rażący brak w tekście Onetu zobaczyli m.in. europoseł PiS Jacek Ozdoba i dziennikarz Piotr Nisztor.
Wielkie brawa Daniel Obajtek!
— napisał Ozdoba.
Nieźle, Onet pisze o potędze Orlenu w Europie i polskiej jakości na stacjach koncernu na Węgrzech, Słowacji, Czechach i Austrii. Ani słowa, że ten sukces to zasługa poprzedniego zarządu z Danielem Obajtkiem na czele
— zauważył Nisztor.
kk/Onet/X/Orlen
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/711818-na-onecie-tekst-o-stacjach-orlenu-o-czym-nie-wspomniano