Rzecznik prasowy Prokuratury Generlanego prok. Anna Adamiak przekazała PAP, że strona dominikańska podjęła decyzję o deportacji do Polski Pawła Szopy.
Jest decyzja deportacyjna w sprawie Pawła S. Będziemy ją wykonywać
— powiedziała Adamiak.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych
Podejrzany w sprawie rzekomych nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Paweł Szopa - biznesmen, twórca marki Red is Bad - został zatrzymany w Dominikanie. Rzecznik prasowa Prokuratora Generalnego Anna Adamiak poinformowała, że przekazanie Szopy do Polski jest możliwe w procedurze ekstradycyjnej albo deportacyjnej.
Adamiak podkreśliła, że druga z nich jest „znacznie sprawniejsza”.
Ponieważ jest to procedura administracyjna i przynajmniej w Polsce decyzję w tym zakresie podejmuje właściwy komendant Straży Granicznej
— wyjaśniła. Dodała, że „mogłaby potrwać nawet kilka dni”.
Z kolei ekstradycja jest wieloetapową procedurą, w której przewidziany jest etap postępowania sądowego, środki odwoławcze przysługujące osobie ściganej.
Podziękowania Tuska
Premier Donald Tusk podziękował szefowi MSWiA Tomaszowi Siemoniakowi i ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu za współdziałanie w tej sprawie.
Współpracowali bardzo harmonijnie, żeby pan Szopa wrócił na rodzinną ziemię i powiedział trochę więcej na temat tych spraw, z powodu których postanowił udać się w daleką wycieczkę na Dominikanę. Zaangażowanie ministrów było tutaj adekwatne i przyczyniło się do tego, że szybko doprowadziliśmy do zakończenia tego procesu
— podkreślił premier.
Czerwona nota Interpolu
Od 10 października Szopa był poszukiwany czerwoną notą Interpolu. Wcześniej wystawiono za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.
CZYTAJ TAKŻE:
dud/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/711409-jest-decyzja-ws-deportacji-tworcy-marki-red-is-bad