„Włącz myślenie!”. W dniach 24-25 października w Tomaszowie Lubelskim odbyła się III Konferencja „Między informacją a dezinformacją”, której pomysłodawcą jest Tomasz Zieliński poseł na Sejm, przewodniczący lokalnego Klubu Europy Karpat.
Współorganizatorami konferencji jest Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Lubelskim, Stowarzyszenie Nowoczesność i Tradycja oraz Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Partnerem wydarzenia jest Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Patronat medialny objęły niezależne media, w tym WPolsce24, Sieci, WPolityce.
Zaproszeni goście w tegorocznej edycji starali się odpowiedzieć na pytanie „Czy cenzura wpływa na społeczeństwo?”. W sumie odbyło się 6 paneli, w których udział wzięli politycy, przedstawiciele instytucji ogólnopolskich, niezależni dziennikarze oraz lokalni samorządowcy.
Tematyka poszczególnych paneli oraz ich uczestnicy:
1 . Czy dezinformacja i cenzura wpływają na współczesną politykę?
Mateusz Morawiecki – poseł na Sejm RP, Prezes Rady Ministrów 2017-2023 Przemysław Czarnek – poseł na Sejm RP, Minister Edukacji i Nauki 2020-2023
Wojciech Surmacz – dziennikarz, Prezes Media Alert, Prezes Polskiej Agencji Prasowej 2018-2023
2 . Młodzież w mediach społecznościowych. Łowcy czy ofiary fake newsów? Oskar Szafarowicz – dziennikarz, działacz społeczno-polityczny, student prawa na Uniwersytecie Warszawskim
Mirona Hołda – dziennikarz, redaktor naczelna mediów społecznościowych Telewizji Republika
Krzysztofa Nagowska - Prezes Stowarzyszenia Nowoczesność i Tradycja, nauczyciel języka polskiego
3 . Czy cenzura jest narzędziem sprawowania władzy?
Adrian Stankowski – dziennikarz „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika
Piotr Nisztor – dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej” i Telewizji Republika
Ksiądz Sylwester Zwolak – Dyrektor Katolickiego Radia Zamość
4 . Praworządność – traktowanie „równą miarą” krajów UE przez Komisję Europejską.
Sebastien Meuwissen – dziennikarz, pracuje w Centrum Praw Podstawowych w Budapeszcie
Dariusz Matuszak – dziennikarz i publicysta WPolsce24, WPolityce
Piotr Pasieczny – wieloletni samorządowiec, wójt Gminy Tarnawatka
5 . Polityka historyczna państwa w służbie informacji czy dezinformacji?
Karol Nawrocki – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Cezary Gmyz – dziennikarz śledczy Telewizji Republika, wieloletni korespondent TVP w Niemczech
Robert Bondyra – burmistrz Tyszowiec, Prezes Związku Piłsudczyków w powiecie tomaszowskim
6 . Walka z deepfake’ami oraz innymi technikami manipulacji opinią publiczną.
Jacek Karnowski – dziennikarz, redaktor naczelny Telewizji WPolsce24, „Sieci”
Aleksandra Prorok – dziennikarz Telewizji Republika, działacz społeczno-polityczny
Wojciech Biedroń – dziennikarz śledczy i publicysta „Sieci”, wPolityce.pl, Telewizji WPolsce24
Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, w sumie w ciągu dwóch dni uczestniczyło w niej około 700 osób. Organizatorzy przed konferencją skierowali do uczniów tomaszowskim szkół średnich anonimową ankietę, w której mogli oni wypowiedzieć się na temat planowanych paneli oraz zadać pytania ich uczestnikom. W efekcie na podstawie m.in. zagadnień podnoszonych przez młodzież wywiązała się ciekawa dyskusja dotycząca niebezpieczeństw medialnych dezinformacji oraz cenzury w różnych aspektach życia społecznego. Wypowiedzi uczestników dyskusji wskazywały, że nie ma praktycznie dziedziny życia wolnej od cenzury czy dezinformacji. Dotyczy to polityki, kultury, oświaty czy też rządowej polityki historycznej. Społeczeństwo powinno opierać się na prawdzie i to jest sedno całej sprawy. Jeżeli będą funkcjonowały wolne media to będzie prawdziwy fundament demokracji. Paneliści namawiali także do odwagi w wyrażaniu swoich poglądów, aby nie dać się zmanipulować poprawności politycznej czy też zwyczajnym modom.
Wypowiedzi panelistów:
Mateusz Morawiecki
W dzisiejszym czasie postmodernistycznym jest przeświadczenie, że praw jest kilka. To błędne myślenie. Prawda jest jedna, obiektywna. Zapytam prowokacyjnie, że niektórzy ludzie z drugiej strony sceny politycznej na pewno czytali „Folwark zwierzęcy” Orwella ale nie jako przestrogę, ale jako instrukcję obsługi. Nie ma demokracji bez wolnych mediów. Częścią wojny hybrydowej jest manipulacja, dezinformacja, propaganda - że to co jest kłamstwem jest prawdą i na odwrót. My dzisiaj, tutaj budujemy mosty zrozumienia, mosty prawdy.
Przemysław Czarnek:
Mały plasterek na wielka ranę- weryfikowanie wiadomości. Jeśli my z powrotem nie wrócimy do fundamentu edukacji. Trzeba moralnego wychowania społeczeństwa. Umiejętność rozróżnienia dobra i zła. Kłamstwo to jest zło, prawda to jest dobro. I tyle! Jeśli tego nie będziemy uczyć młodzieży to nic z tego nie będzie.
Karol Nawrocki:
Państwo które nie prowadzi swojej polityki historycznej pozbawia się niezbędnego instrumentu, nie jesteśmy w stanie wtedy zadbać o swoją przyszłość w żadnym zakresie. My nie jesteśmy bezbronni w prowadzeniu skutecznej polityki pamięci. Musimy się uczyć odpowiedzialności. Polityka pamięci wymaga ludzi ,którzy są odpowiedzialni za polski naród, a nie za swoje środowisko polityczne.
Jacek Karnowski:
Wszystko dzisiaj co ważne, mądre i piękne jest atakowane. Brońcie tego co prawdziwe i realne. Brońcie sportu. Wspólnoty, harcerstwa, bycia razem. Smartfon, deepfake to zagrożenie. Nie doprowadzi do szczęścia. Potrzeba bycia z człowiekiem i prawdziwej komunikacji z człowiekiem nigdy nie zaginie. My dzisiaj żyjemy w świecie, w którym nie rodzą się dzieci. Musi nastąpić odwrócenie logiki, zmiana i wychowanie do dobra. Do rodziny, do Ojczyzny, do przyjaźni. Zachód jest w kryzysie. Taniej jest spacyfikować konkurencję w Polsce, niż samemu iść do przodu.
Wojciech Biedroń:
Mamy media tzw. głównego nurtu gdzie kłamstwo jest chlebem powszednim. Nie tyle boję się o deepfake, co o prowokację. Co będzie za 5,10 lat jeśli dzisiaj się nie weryfikuje informacji a powinno się to robić?
Tomasz Zieliński jako organizator:
Jestem bardzo zadowolony z przebiegu konferencji. To ważny i głośny głos w dyskusji dotyczącej manipulacji społeczeństwem i funkcjonowania cenzury. Już dzisiaj nasi goście nie tylko świetnie zdiagnozowali ten problem ale wskazali szereg możliwości jego rozwiązania. Ich wypowiedzi były bardzo do siebie zbliżone i dotyczyły posługiwania się prawdą w debacie publicznej czy też odwagą w wyrażaniu swoich poglądów. We współczesnej Polsce koniecznością jest funkcjonowanie wolnych mediów, zaś każdy z nas obojętnie czy młody czy starszy powinien „włączyć myślenie” aby weryfikować te najistotniejsze dla nas informacje”.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/711186-wlacz-myslenie-iii-edycja-konferencji