Jak wynika z październikowego badania Centrum Badania Opinii Społecznej - źle działalność Sejmu oceniło 48 proc. badanych, dobre zdanie miało 36 proc. ankietowanych. Senat otrzymał 37 proc. pozytywnych ocen i 38 proc. negatywnych. Działalność prezydenta Andrzeja Dudy negatywnie oceniło 46 proc. biorących udział w badaniu, 43 proc. osób miało przeciwne zdanie.
Jak wskazał CBOS - w stosunku do danych z września br. - zaobserwowano wzrost liczby osób niezadowolonych z prac izby niższej o 2 punkty proc.
Oceny parlamentu
Według badania działalność Senatu pozytywnie oceniło 37 proc. badanych, natomiast negatywnie 38 proc. CBOS ponownie wskazał na więcej negatywnych opinii w stosunku do wyników z września br. (o 4 pkt proc.). Odpowiedź „trudno powiedzieć” wskazało 25 proc. respondentów.
Analitycy CBOS podkreślili, że opinie o pracy parlamentu zależą głównie od orientacji politycznej badanych i ich sympatii partyjnych.
Zadowoleni z działań Sejmu i Senatu są przede wszystkim ankietowani deklarujący lewicowe poglądy polityczne, nieco częściej niż przeciętnie także osoby o poglądach centrowych
— podano.
Najlepiej działalność parlamentu postrzegają zwolennicy Koalicji Obywatelskiej.
Wśród wyborców Lewicy grupa krytycznie oceniających działania Sejmu jest niewiele mniejsza niż wyrażających aprobatę
— dodano.
Niezadowolenie przeważa natomiast wśród osób identyfikujących się z prawicą, wyborców Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji.
Jak wynika z badania, pozytywne oceny przeważają w grupie badanych, posiadających wysokie dochody, wyższe wykształcenie oraz mieszkanie w dużym mieście. Mniej zadowoleni z pracy parlamentu są osoby słabo sytuowane i wykształcone oraz mieszkańcy wsi. Mężczyźni częściej od kobiet udzielali negatywnych odpowiedzi.
CBOS podał także, że w porównaniu do ocen uzyskiwanych przez Sejm i Senat ubiegłych kadencji w analogicznym okresie funkcjonowania, obie izby parlamentu utrzymują „względnie dobre notowania”.
Notowania prezydenta
W badaniu zapytano także o opinię dot. działalności prezydenta Andrzeja Dudy. 46 proc. negatywnie (47 proc. we wrześniu) oceniło pracę głowy państwa, natomiast pozytywnie 43 proc. (44 proc. we wrześniu). Odpowiedzi „trudno powiedzieć” udzieliło 11 proc. badanych. W stosunku do września wzrósł odsetek osób niezdecydowanych (o 2 pkt proc.).
Jak podkreślono, „ocena pracy prezydenta zależy głównie od orientacji politycznej i – szerzej – światopoglądowej respondentów”. Osoby deklarujące prawicowe poglądy dobrze oceniły działalność prezydenta. Również w grupie osób uczestniczących w praktykach religijnych co najmniej 1-2 razy w miesiącu opinie były pozytywne. Większość zadowolonych z polityki prezydenta stanowią wyborcy PiS, blisko połowa potencjalnych wyborców Konfederacji oraz także połowa osób niegłosujących.
CBOS zauważył, że większość oceniających działania prezydenta negatywnie, stanowią wyborcy ugrupowań koalicyjnych, zwłaszcza KO i Lewicy. Również osoby o poglądach lewicowych i większość o poglądach centrowych nie popiera działalności głowy państwa. W tej grupie znajdują się także osoby nieuczestniczące w praktykach religijnych lub robiące to sporadycznie.
W badaniu wskazano, że pracę prezydenta doceniły przede wszystkim osoby gorzej sytuowane. Negatywne zdanie miały natomiast przeważnie te najlepiej wykształcone i sytuowane, mieszkańcy dużych miast i młodsi respondenci.
Ponadto działalność prezydenta doceniła większość głosujących na niego w II turze wyborów prezydenckich w 2020 roku, spora grupa wówczas niegłosujących i tylko nieliczni spośród tych, którzy oddali swój głos na jego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego.
Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 3 do 13 października 2024 roku na próbie liczącej 1025 osób (w tym: 59,9 proc. metodą CAPI, 24,7 proc. – CATI i 15,4 proc. – CAWI).
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/710886-sondaz-polacy-ocenili-prace-parlamentu-i-prezydenta-rp