Ciąg dalszy hupcy wokół Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS)! Najwyższa Izba Kontroli poinformowała o rozpoczęciu kontroli doraźnej w Agencji. Celem kontroli będzie ustalenie czy RARS prawidłowo i rzetelnie realizowała zadania dotyczące zakupu asortymentu i usług.
Kontrola NIK
Jak poinformował PAP rzecznik NIK Marcin Marjański, przedmiotem kontroli jest zbadanie prawidłowości finansowych RARS i transakcji realizowanych m.in. przy zakupach covidowych, ale nie tylko. Kontrolerzy NIK prawdopodobnie zakończą działania w RARS w drugiej połowie stycznia.
Teatrzyk rządu Tuska
Na portalu wPolityce.pl wielokrotnie opisywaliśmy grę prowadzoną przez rząd Donalda Tuska wobec Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W kontekście rozpoczętej kontroli NIK należy przypomnieć, że obecny szef KPRM Jan Grabiec nie zakwestionował w 2023 r. sprawozdania finansowego RARS, a posłowie ówczesnej opozycji (sprzed 13 grudnia 2023 r.) nie głosowali przeciwko zwiększeniu środków dla Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, celem czego miało być kupienie sprzętu energetycznego.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Działania RARS
Wsparcie dla Ukrainy od ponad dwóch lat odpierającej rosyjską agresję, szczepionki przeciwko COVID i materiały medyczne, wsparcie dla Turcji po trzęsieniu ziemi z początku 2023 r., zabezpieczenie dostaw węgla dla Polski - to tylko część działań Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, którą kierował do niedawna Michał Kuczmierowski, zatrzymany miesiąc temu w Londynie.
Warto zaznaczyć, czym właściwie zajmowała się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych za czasów prezesury Michała Kuczmierowskiego. Był to prawdziwy ogrom działań pomagających przetrwać rozmaite kryzysy zarówno Polakom, jak i naszym sąsiadom i państwom bardziej od nas odległym, ale borykającym się z kryzysami czy kataklizmami (polscy strażacy-ratownicy byli na ustach całego świata po silnych trzęsieniach ziemi w Turcji na początku lutego 2023 r.).
Po wybuchu wojny na Ukrainie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych koordynowała polską pomoc humanitarną dla Ukrainy, o czym mogliśmy dowiedzieć się 5 marca 2022 r., gdy Mateusz Morawiecki wizytował składnicę RARS w Niemczech.
Inne działania na rzecz Ukrainy to m.in. miasteczko modułowe dla wewnętrznych przesiedleńców - Ukraińców, którzy w czasie wojny opuścili swoje miejsca zamieszkania, ale nie wyjechali z kraju. W Wasylkowie pod Kijowem takie miasteczko otwarto w październiku 2022 r., a w tę inicjatywę również zaangażowana była RARS. Inne działania to np. pomoc dla ukraińskich szkół.
kk/PAP/wPolityce.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/710261-teatrzyk-wokol-rars-trwa-nik-z-kontrola-w-agencji