Portal Wyborcza.biz opisuje dziś wyrok Sądu Rejonowego w Warszawie dotyczący aktywistów tzw. Ostatniego Pokolenia, których działalność co prawda określił jako łamiącą prawo, jednak wymierzona kara jest najmniejszą z możliwych. „Być może w przyszłości okaże się, że obecnie obwinieni zostaną bohaterami” - uzasadniał swój wyrok stołeczny sąd.
Uzasadnienie warszawskiego Sądu Rejonowego zawarło kuriozalną podstawę, w myśl której bezprawne akcje podejmowane przez aktywistów Ostatniego Pokolenia są uzasadnione, gdyż - wg sądu - „kryzys klimatyczny” stawia przed nimi uzasadnione wyzwania.
Oswajanie łamania prawa
Karą sądu za np. blokowanie dróg przez przyklejanie się do jezdni jest… nagana, stanowiąca najłagodniejszy wymiar kary.
Uzasadnienie dla tych wyroków jest przełomowe i może mieć historyczne znaczenie dla walki o świat bez zapaści klimatycznej w Polsce. Sędzia uznaje bowiem blokady za akt nieposłuszeństwa obywatelskiego oraz bierze pod uwagę kluczowy kontekst kryzysu klimatycznego
— zaznaczyła najwidoczniej dumna z siebie Zofia Sobczak, czyli jedna z trzynastu osób z Ostatniego Pokolenia ukaranych naganą.
Aktywiści z Ostatniego Pokolenia w kwietniu bieżącego roku zablokowali Most Poniatowskiego, Most Śląsko-Dąbrowski oraz Most Świętokrzyski w Warszawie. Wtedy to kilkanaścioro młodych działaczy w odblaskowych kamizelkach przykleiło się do jezdni na warszawskich przeprawach przez Wisłę i zablokowało ruch samochodowy na kilku pasach.
Gdyby tego było mało, to Ostatnie Pokolenie już w sierpniu protestowało przed Stadionem Narodowym w stolicy przed koncertem amerykańskiej gwiazdy pop Taylor Swift. Próbowano wtedy zablokować przejazd piosenkarki przez bramę stadionu.
Ona jest symbolem 1 proc. ludzi, którzy są odpowiedzialni za olbrzymie emisje gazów do atmosfery. Protestujemy, aby pokazać, że to, co robi, jest szkodliwe
— tłumaczyły znajdujące się przed stadionem działaczki Ostatniego Pokolenia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ostatnie Pokolenie chciało zablokować wjazd na koncert Taylor Swift. „Bogacze żyją na nasz koszt”; „Nadużywają zasobów planety”
„Obywatelskie nieposłuszeństwo”
Zarówno w kontekście blokowania warszawskich mostów czy wjazdu na Stadion Narodowy, funkcjonariusze policji usuwali siłą działaczy Ostatniego Pokolenia. Następnie aktywistom postawiono zarzuty karne w związku z podejrzeniem łamania prawa, a sąd uznał, ze ich działania mogą być kategoryzowane jako „obywatelskie nieposłuszeństwo”.
W uzasadnieniu sędziego znalazło się i tłumaczenie, że akcje Ostatniego Pokolenia, choć łamią prawo, to nie mają charakteru przemocowego i „służą zwróceniu uwagi na niesprawiedliwość obowiązującego prawa”.
Pojawiło się też po-równanie do… skutków ostatniej powodzi.
O tym, iż problem sygnalizowany przez osoby obwinione ma realny wpływ na życie obywateli może świadczyć choćby ostatnia powódź na południu Polski, której skutki na dzień wydania niniejszego wyroku wciąż dotykają tysiące osób, a w skali świata - miliony
— zaznaczył sąd.
Ostatnie Pokolenie jak… Ryszard Siwiec?
Sędzia, który wydał wyrok w sprawie Ostatniego pokolenia pokusił się też o bardzo kontrowersyjne porównanie działań aktywistów do tragicznej demonstracji śp. Ryszarda Siwca, który w 1968 r. dokonał samospalenia na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie protestując przeciw inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Oczywiście aktywiści Ostatniego Pokolenia aż pąsowieli od pochwał sądu.
To porównanie jest dla nas zaszczytne, ale wydaje się, że powinniśmy posługiwać się nim raczej oszczędnie ze względu na szacunek wobec bohaterskiego aktu Siwca, który oddał życie w imię sprawy. Natomiast chcemy, aby wybrzmiało z tego porównania to, że nieposłuszeństwo obywatelskie ma długą i zaszczytną tradycję zarówno na świecie, jak i w Polsce
— pozwiedzała ukarana naganą Zofia Sobczak.
Biorąc pod uwagę, że sąd występuje w imieniu łamiących prawo, to trzeba powiedzieć, że praworządność w Polsce Donalda Tuska osiągnęła swoje apogeum.
CZYTAJ TEŻ:
maz/wyborcza.biz
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/709823-lamanie-prawa-przez-aktywistow-uzasadnione-jest-wyrok-sadu