Jutro w Warszawie odbędzie się konwencja Koalicji Obywatelskiej połączona z Radą Krajową PO. Podczas wydarzenia premier Donald Tusk ogłosi wieloletnią strategię migracyjną Polski. Pracowaliśmy wiele tygodni nad tym dokumentem - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Konwencja z kolei ma być poświęcona podsumowaniu mijającego roku od wyborów parlamentarnych i omówieniu bieżących spraw. Patrząc na to, że po „100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów” pozostały jedynie niespełnione obietnice, konwencja nie powinna być zbyt długa. Rząd Tuska po prostu nie ma czym się chwalić.
Rok po wyborach
Rada Krajowa PO i konwencja Koalicji Obywatelskiej rozpoczną się o godz. 11. Mają być poświęcone przede wszystkim podsumowaniu mijającego roku od wyborów parlamentarnych i omówieniu bieżących spraw. Ma to być też - jak mówią politycy PO - mobilizacja działaczy i wyborców Platformy w rok po wyborach, a powoli także wejście w przyszłoroczne wybory prezydenckie.
Będziemy mówić oczywiście o tym, co wydarzyło się przed rokiem, co w ciągu tego roku się wydarzyło. To nie będzie jakieś podsumowanie czy nudne wyliczanie setek zmian, które wprowadził rząd. Bardziej próba spojrzenia w przeszłość, nawiązania do tej atmosfery z wyborów 15 października i odpowiedzi na to, w którym miejscu się znajdujemy, w którym kierunku zmierzamy
— powiedział w Sejmie szef kancelarii premiera Jan Grabiec.
Dodał, że poza kilkoma konkretami, o których będzie mowa, konwencja będzie okazją do oceny, na ile wizja funkcjonowania rządu została zrealizowana, i do określenia kierunku działań.
Nasi wyborcy muszą jasno wiedzieć, w którą stronę zmierza rząd
— zaznaczył Grabiec.
Strategia migracyjna wg Tuska
Szef rządu ma ogłosić podczas wydarzenia wieloletnią strategię migracyjną Polski.
Premier uważa, że ten temat jest w tej chwili jednym z najważniejszych w Europie i jednym z najważniejszych dla przyszłości Polski
— powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że w jego resorcie pracowano wiele tygodni nad strategią. Prace nadzorował wiceminister Maciej Duszczyk.
We wtorek dokumentem ma się zająć Rada Ministrów. Jak wyjaśnił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek, przyjęcie przez rząd uchwały ws. strategii migracyjnej będzie pociągało za sobą przyjęcie pakietu ustaw, regulujących m.in. kwestie przyznawania wiz.
My mamy już takie projekty ustaw w toku, pracuje nad nimi minister spraw zagranicznych, minister spraw wewnętrznych, minister nauki, minister pracy
— powiedział Berek.
Donald Tusk mówił o migracji podczas wtorkowego wyjazdowego posiedzenia klubu parlamentarnego KO w Otwocku. Według rozmówców PAP, lider PO nie mówił o konkretnych rozwiązaniach, jakie mają się znaleźć w strategii migracyjnej, tylko głównie o wadze problemu, o tym, że jest to plan, który musi wdrożyć cała Europa. Uczulał też polityków PO, by w rozmowach z wyborcami tłumaczyć im, że napór migrantów od strony Białorusi jest realnym zagrożeniem, a sytuacja na granicy przypomina krajobraz wojenny. Jak zauważył jeden z polityków, część wyborców spodziewało się po Platformie innego stosunku do migrantów na granicy polsko-białoruskiej niż tego, który realizował rząd PiS.
W środę Donald Tusk zapowiedział, że polska strategia migracyjna będzie nie tylko programem walki z nielegalną migracją, ale będzie też nowoczesną polityką migracyjną obliczoną na lata, propozycją wobec całej Unii Europejskiej. Dodał, że będzie to wymagało zmiany paradygmatów polityki europejskiej. Wskazał, że zarówno Polska, jak i Unia Europejska są pod presją migracji wynikającej „z wojen, głodu, przeludnienia wokół Europy”.
Polityka migracyjna wg Morawieckiego
Swoje postulaty związane z polityką migracyjną przedstawił w nagraniu opublikowanym na swoim kanale na YouTube były premier Mateusz Morawiecki. Morawiecki przedstawił sześć postulatów, których realizacja ma pomóc w walce z nielegalną imigracją. Skrytykował również założenia Paktu migracyjnego, które w jego opinii, są „zielonym światłem dla niekontrolowanej imigracji”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jaka polityka migracyjna dla Polski? Morawiecki przedstawił sześć postulatów. „Unia Europejska uległa szantażowi migracyjnemu”
Poseł PiS przypomniał, że w ramach „Planu bezpiecznych granic dla Europy” przedstawił postulaty, których realizacja ma pomóc w walce z nielegalną migracją.
Zawsze powtarzałem, że należy zapobiegać nielegalnej migracji pomagając ludziom w miejscu, gdzie żyją, tam gdzie mieszkają. Trzeba eliminować przyczyny migracji, a nie walczyć – często zresztą nieudolnie – z jej skutkami. M.in. takie podejście zaproponowałem w ramach „Planu bezpiecznych granic dla Europy”. Tamten plan zawierał kilka postulatów.
1) Umocnienie zewnętrznych granic Unii Europejskiej, żeby nikt nielegalny nie mógł się przedostać przez te granice.
2) Wzmocnienie i zreformowanie Frontexu i Interpolu, bo te instytucje na dobrą sprawę dzisiaj nie spełniają swoich zadań.
3) Wspieranie państw będących źródłem masowej imigracji w taki sposób, żeby powstrzymać tę niekontrolowaną wędrówkę ludów.
4) Ograniczyć świadczenia socjalne dla wszystkich osób spoza Unii Europejskiej. Nie może być tak, że tutaj ludzie przyjeżdżają po to, aby brać tutaj socjal.
5) Walka z sieciami przemytników.
Morawiecki dodał, że do tych postulatów dodałby jeszcze jeden.
Dla migrantów urządzających rozboje, organizujących gangi, sprzedających narkotyki, czy burzących pokój i spokój społeczny, powinna być jedna zasada: dostajesz wilczy bilet
— powiedział.
Unia Europejska miała te rozwiązania na stole, ale zamiast kompleksowej strategii ws. migracji, mamy co? Mamy pakt migracyjny
— dodał.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/709535-jutro-konwencja-ko-i-rada-krajowa-po