W Zamku Królewskim na Wawelu rozpoczęło się spotkanie Grupy Arraiolos, w którym biorą udział prezydenci jedenastu państw: Polski, Włoch, Bułgarii, Niemiec, Chorwacji, Grecji, Estonii, Słowenii, Łotwy, Węgier i Słowacji. Tematem obrad jest zacieśnianie relacji transatlantyckich w obliczu globalnych wyzwań.
Prezydenci UE na Wawelu
Arraiolos to nieformalne, coroczne spotkanie grupy prezydentów Unii Europejskiej, odbywające się od 2003 roku, poświęcone najważniejszym zagadnieniom europejskim i globalnym.
Gospodarzem spotkania jest prezydent RP Andrzej Duda, który powitał gości przybywających na obrady na dziedzińcu wawelskiego zamku, historycznej siedzibie królów Polski.
Według Kancelarii Prezydenta RP na szczyt Grupy Arraiolos oprócz gospodarza przybyli prezydenci: Włoch Sergio Mattarella, Bułgarii Rumen Rade, Niemiec Frank-Walter Steinmeier, Chorwacji Zoran Milanović, Grecji Katerina Sakielaropulu, Estonii Alar Karis, Słowenii Natasza Pirc Musar, Łotwy Edgars Rinkevics, Węgier Tamas Sulyok, Słowacji Peter Pellegrini.
Ceremonię powitania zakończyło wspólne zdjęcie prezydentów, po czym udali się oni na sesję plenarną w sali Poselskiej zamku.
Zgodnie z programem szczytu, po rozmowach plenarnych szefowie państw zwiedzą Skarbiec Zamku Królewskiego na Wawelu, a następnie zasiądą do śniadania wydawanego przez prezydenta RP. Po południu zaplanowano oświadczenia dla prasy prezydentów, a także zwiedzanie Katedry Wawelskiej. Spotkanie zakończy wieczorem oficjalny obiad wydawany przez prezydenta Dudę wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą.
Tematy spotkania
Według kancelarii Prezydenta RP, głównym tematem piątkowych obrad będzie zacieśnianie relacji transatlantyckich w obliczu globalnych wyzwań. Temat ten nawiązuje do pierwszego priorytetu polskiej prezydencji w Radzie UE, jakim jest: zacieśnienie współpracy UE ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki.
Cytowany w komunikacie prasowym szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak podkreślił, że krakowskie spotkanie odbywa się na niecałe cztery miesiące przed przypadającą na pierwsze półrocze 2025 roku polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej.
To więc naturalne, że Polska jest gospodarzem tego spotkania. Głównym tematem będzie perspektywa pogłębiania relacji transatlantyckich, a więc to, co stanowi istotę pierwszego priorytetu naszej prezydencji
— zaznaczył.
Minister przypomniał też, że szczyt przypadnie na niecały miesiąc przed wyborami prezydenckimi w USA, co także będzie kontekstem dyskusji o przyszłości relacji między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.
Jak wskazał, prezydenci, którzy przyjechali do Krakowa będą poruszać także inne ważne problemy z zakresu priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE, w szczególności rozszerzenia Unii Europejskiej o nowe kraje: Ukrainę, Mołdawię oraz Gruzję, a także państwa Bałkanów Zachodnich. Jak zaznaczył, szczyt przywódców państw Arraiolos to największe wydarzenie z zakresu polityki międzynarodowej organizowane w tym roku w Polsce.
Grupa Arraiolos została powołana w 2003 r. podczas spotkania w portugalskiej miejscowości o tej samej nazwie. Ma charakter nieformalny i nie ma oficjalnie ustalonej listy uczestników. W ramach corocznych zebrań przedstawicieli państw członkowskich tego gremium omawiana jest sytuacja w UE, a także kwestie jej przyszłości. Gospodarzem obrad w 2023 r. była Portugalia.
kk/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/709506-spotkanie-prezydentow-ue-na-wawelu