Rozwiązania przyjęte w przepisach dotyczących Trybunału Konstytucyjnego godzą w bezpieczeństwo prawne obywateli i mogą pozbawiać ich wielu praw nabytych w następstwie orzecznictwa Trybunału - wynika z komunikatu KPRP o skierowaniu przez prezydenta do TK ustaw dotyczących Trybunału.
Kancelaria Prezydenta przekazała, że prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej dwie ustawy - nową ustawę o TK oraz ustawę zawierającą przepisy ją wprowadzające.
Jak wskazano w komunikacie KPRP, regulacje ustawy zawierającej przepisy wprowadzające - zdaniem prezydenta - prowadzą do wywołania „chaosu ustrojowego i to w skali niemożliwej dzisiaj do przewidzenia”.
Dla zobrazowania istoty zagrożeń wskazać należy, że kwestionowana we wniosku regulacja stwierdzająca nieważność orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego i pozbawienie ich skutków prawnych oraz przepisy z nią powiązane dotyczą około 100 wyroków Trybunału. Znaczna ich część dotyczy materii związanej bezpośrednio z ochroną praw i wolności człowieka i jest bardzo korzystna dla obywateli. Takie rozwiązanie niewątpliwie godzi w ich bezpieczeństwo prawne
— podkreślono w komunikacie.
Według prezydenta, taka regulacja ustawowa „pozbawia obywateli wielu praw nabytych w następstwie orzecznictwa Trybunału lub przywraca obowiązki na niekorzyść, które zostały uznane za niekonstytucyjne i wyeliminowane z systemu”.
Z kolei nowa ustawa o TK zawiera przepisy, które m.in. są „niespójne z pozycją ustrojową Prezydenta RP oraz wynikającą z preambuły Konstytucji zasadą sprawności i rzetelności działania instytucji publicznych oraz zasadą proporcjonalności”.
Obie ustawy dotyczące Trybunału Konstytucyjnego razem z przyjętą w marcu uchwałą Sejmu i propozycją zmiany konstytucji stanowią pakiet - prezentowanej jeszcze na początku marca przez szefa MS Adama Bodnara i polityków rządzącej koalicji - kompleksowej reformy TK.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/709054-prezydent-skierowal-do-tk-dwie-ustawy-dot-trybunalu