Dla rolników Zielony Ład i kolejne obciążenia, a dla niemieckich ekspertów od rolnictwa horrendalne wynagrodzenia - poinformował na portalu X europoseł PiS Michał Dworczyk. Polityk w sieci zamieścił dokument, w którym kieruje pytania do Komisji z prośbą o odpowiedź na piśmie.
Michał Dworczyk, europoseł PiS skierował pismo do Komisji Europejskiej ws. „nieracjonalnie wysokiego wynagrodzenia i nietransparentnej procedury selekcji specjalnego doradcy Przewodniczącej Komisji Europejskiej”.
149 963,66 EUR to wynagrodzenie, jakie otrzymał profesor historii średniowiecza Peter Strohschneider za 154 dni pracy nad raportem „Strategiczny dialog na temat przyszłości rolnictwa UE” zleconym przez Przewodniczącą Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen przyznała niemieckiemu ekspertowi dzienną stawkę wynoszącą 973,79 euro, co przewyższa maksymalną stawkę 594,22 euro przysługującą zazwyczaj specjalnym doradcom KE. Choć przepisy pozwalają KE na podwyższenie wynagrodzenia w uzasadnionych wyjątkowych przypadkach”, warto zauważyć, że Komisja współpracuje również z nieopłacanymi uznanymi doradcami, jak Mario Draghi, autor raportu o konkurencyjności Europy. Kwota przyznana profesorowi Strohschneiderowi zaskakuje. Tym bardziej, że wybór specjalnych doradców odbywa się w sposób arbitralny, a proces selekcji nie jest w żaden sposób uregulowany i zależy wyłącznie od komisarzy i przewodniczącego. Brak przejrzystości w działaniach Przewodniczącej Komisji wydaje się powtarzającym się schematem. W lipcu br. Sąd UE zarzucił jej niedostateczną transparentność przy zawieraniu wielomiliardowych umów na zakup szczepionek przeciwko COVID-19.
— czytamy.
Sprawa, która wzbudziła kontrowersje
Europoseł PiS Michał Dworczyk skierował więc następujące pytania:
Jak KE uzasadnia wyjątkowo wysokie wynagrodzenie dla profesora Strohschneidera w kontekście innych specjalnych doradców wykonujących zlecenia nieodpłatnie?
Jakie konkretnie przesłanki zadecydowały o zleceniu raportu dotyczącego przyszłości rolnictwa UE profesorowi historii?
Czy KE dostrzega, że brak transparentności i jasnych kryteriów przy selekcji specjalnych doradców może prowadzić do nadużyć i nie jest zgodny ze standardami regulującymi zatrudnienie w instytucjach unijnych?
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/708256-wielka-kasa-dla-niemieckich-ekspertow-od-rolnictwa