Dzisiaj rozpoczęła obrady sejmowa nadzwyczajna komisja powołana, by zająć się projektem tzw. specustawy powodziowej. Komisja będzie pracować nad dwoma projektami: rządowym projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi, a także przygotowanym przez PiS projektem o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź.
Szef komisji nadzwyczajnej ds. projektów powodziowych Mirosław Suchoń (Polska 2050) zapowiedział, że są planowane poprawki do projektu specustawy, m.in. dotyczące przedsiębiorczości społecznej i zawieszenia postępowań podatkowych.
Wskazał, że komisja zacznie od debaty ogólnej, m.in. wysłuchania strony rządowej nt. kwestii finansowania i złożonej wczoraj autopoprawki.
Następnie niezwłocznie przejdziemy do procedowania projektu tak, by we wtorek przedstawić sprawozdania z prac i by Sejm mógł projekt tego dnia przyjąć
— powiedział dziennikarzom szef komisji.
Zaznaczył, że będą składane poprawki poszerzające i doprecyzowujące, które spowodują, że pomoc dla powodzian będzie jak najszersza.
Założenia rządowego projektu
Rządowy projekt specustawy powodziowej zakłada m.in. wsparcie dla kredytobiorców. Poszkodowani w powodzi, którzy mają kredyt mieszkaniowy i utracili – choćby czasowo – możliwość korzystania z domu lub mieszkania, będą mogli skorzystać z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poprzez fundusz państwo spłaci raty kredytu za 12 miesięcy.
Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest pakiet wsparcia związanego z mieszkalnictwem. Jak poinformowano, z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne finansowe wsparcie dla osób, które ucierpiały na skutek powodzi.
Projekt przewiduje też zasiłek losowy (1000 zł), który będzie przeznaczony na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne lub uczniów i poniosły szkodę w wyniku powodzi oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem.
Rządowa propozycja umożliwia też zawieszenie postępowania cywilnego lub sądowo-administracyjnego z urzędu, w związku z sytuacją powodziową i niemożnością wzięcia udziału w postępowaniu, a także zawieszenie biegu terminów w postępowaniach administracyjnych sądowo-administracyjnych (np. wniesienie odwołania, zażalenia, skargi, sprzeciwu).
Wczoraj rząd złożył autopoprawkę do projektu. Zgodnie z nią, pracownik poszkodowany w wyniku powodzi otrzyma prawo do dodatkowego płatnego urlopu w wymiarze do 20 dni na usuwanie skutków powodzi. Pracodawca będzie mógł uzyskać zwrot kosztów wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne za czas tego urlopu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Propozycje PiS
W projekcie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości również znalazła się propozycja wprowadzenia do 20 dni płatnego z budżetu państwa urlopu dla poszkodowanych w wyniku powodzi pracowników.
Ponadto PiS proponuje w projekcie pomoc na remont lub odbudowę domów w wysokości, która miałaby pokryć do 100 proc. strat wyrządzonych przez powódź.
Do posunięć rządu odniósł się w mediach społecznościowych były minister obrony narodowej, szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. Nie krył rozczarowania faktem, że większość sejmowa odrzuciła propozycje jego stronnictwa.
Oto prawdziwy obraz „troski” o poszkodowanych obywateli w wykonaniu obecnej władzy. Nasze propozycje dla powodzian, które znalazły się w pakiecie „Na ratunek” zostały odrzucone przez posłów koalicji 13 grudnia podczas prac speckomisji! Proponowaliśmy m. in. prawie 25 tys. zł zapomogi, 100% pomocy państwa w odbudowie domów i szeroki pakiet rozwiązań dla przedsiębiorców
— napisał na X Mariusz Błaszczak.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/707815-niskie-pobudki-komisja-ds-powodzi-odrzucila-propozycje-pis