Niemcy podjęły decyzję o zamknięciu swoich granic z sąsiadami. Czy RFN złamało w ten sposób prawo unijne? Czy oznacza to drogę do likwidacji strefy Schengen? W ten sprawie zainterweniowała europosłanka Jadwiga Wiśniewska z Prawa i Sprawiedliwości.
Jak poinformowała niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, Od 16 września ruszą tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych Niemiec. Mają one potrwać przynajmniej sześć miesięcy.
Sytuacja wywołała oburzenie m.in. w Polsce. Decyzja Niemiec oznacza m.in. zaburzenie łańcuchu dostaw, spadek wymiany handlowej, opóźnienia oraz wzrost kosztów. Konsekwencją decyzji RFN będzie też uderzenie w bezpieczeństwo RP. Oznaczać będzie wzrost masowego zawracania do Polski nielegalnych migrantów, którzy dostali się do strefy Schengen przekraczając granicę od strony Białorusi.
W związku z działaniami Niemiec, Jadwiga Wiśniewska zadała pytania Komisji Europejskiej:
– Na jakie poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego w rozumieniu art. 25 Kodeksu Strefy Schengen wskazał rząd Republiki Federalnej Niemiec uzasadniając tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej na granicach wewnętrznych?
– Czy rząd Niemiec przedstawił KE dowody na to, że wprowadzenie kontroli jest konieczne i uzasadnione, oraz czy podjęty środek jest zgodny z zasadami proporcjonalności i niedyskryminacji?
– Czy do KE wniesiono skargę przeciwko Niemcom opartą na naruszeniu przez ciążącym na mocy Traktatów nie oraz zasady proporcjonalności, na podstawie art. 259 TfUE? Jeżeli tak, to jakie państwo członkowskiego wniosło powyższą skargę i czy KE przygotowuje w tej sprawie uzasadnioną opinię?
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/707417-jadwiga-wisniewska-interweniuje-ws-dzialan-niemiec