Prof. Piotr Gidrdoyń oficjalnie objął dziś funkcję dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. Jego zastępcą został sędzia Waldemar Żurek. „Jesteśmy w szczególnym momencie, kiedy nie tylko dyskutowane są omawiane, przygotowywane fundamentalne rozstrzygnięcia ustawowe dotyczące sądownictwa oraz prokuratury, ale to także te czasy, kiedy zastanawiamy się nad statusem sędziego i prokuratora, zwłaszcza nad relacjami w stosunku do władzy wykonawczej” - powiedział podczas uroczystości szef MS Adam Bodnar. Rzeczywiście, siłowe przejmowanie instytucji i takie pomysły jak „czynny żal” to znaki szczególnych czasów.
Ważne jest, by sądy lepiej odpowiadały na potrzeby obywateli, na ich prawo do sądu, i taki cel powinien przyświecać Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (KSSiP) - podkreślił w poniedziałek w Krakowie minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Sędzia Żurek wśród nowych władz KSSiP
Szef MS uczestniczył w oficjalnej uroczystości objęcia funkcji dyrektora KSSiP przez prof. Piotra Girdwoynia. Zastępcą dyrektora ds. organizacyjnych KSSiP został sędzia Waldemar Żurek.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury musi odgrywać istotną rolę w kontekście kształtowania określonych postaw dotyczących poszanowania zasady praworządności. Równie istotne jest to, abyśmy nie zapominali o efektywności sądownictwa, abyśmy nie zapominali, jak ważne jest to, aby sądy lepiej odpowiadały na potrzeby obywateli, na realizację konstytucyjnego prawa do sądu
— podkreślił w swoim wystąpieniu Bodnar.
Mówiąc o dotychczasowym doświadczeniu i umiejętnościach Girdwoynia, minister zwrócił uwagę na „szczególne czasy”, w których wyłoniony w drodze konkursu dyrektor obejmuje funkcję.
Cieszę się, że w ciągu pierwszych miesięcy profesor stworzył nowy zespół, zabiega, by KSSiP się rozwijała
— powiedział szef resortu.
W obecnych czasach – zauważył Bodnar – KSSiP musi przyświecać szczególna dbałość o kształtowanie etosu sądownictwa i prokuratury.
Jesteśmy w szczególnym momencie, kiedy nie tylko dyskutowane są omawiane, przygotowywane fundamentalne rozstrzygnięcia ustawowe dotyczące sądownictwa oraz prokuratury, ale to także te czasy, kiedy zastanawiamy się nad statusem sędziego i prokuratora, zwłaszcza nad relacjami w stosunku do władzy wykonawczej
— powiedział minister sprawiedliwości.
Jego zdaniem dzięki dbałości o jakość kształcenia w KSSiP absolwenci będą świadomi, jaką wartością jest niezawisłość sędziego i niezależność prokuratora.
Szkoła odgrywa w tym zakresie fundamentalną rolę i bardzo się cieszę, że w kierownictwie szkoły są osoby, każda z nich, która pokazywała, na czym obrona tych wartości polega
— zaznaczył Bodnar.
Czy polegać będzie również na podpisywaniu „lojalek”?
Nowy dyrektor mówi o „normalności”
Wyraził też przekonanie, że KSSiP będzie rozwijać współpracę międzynarodową, będzie też miejscem szkoleń dla aplikantów z ogarniętej wojną Ukrainy. Wyraził zadowolenie z planów utworzenia filii szkoły w Gdańsku.
Piotr Girdwoyń poinformował, że udało się zaplanować „korzystny budżet” KSSiP, ale – jak podkreślił – fundamentem są ludzie, a w KSSiP prowadzenie zajęć powierzono osobom o - jak mówił -prostym i sztywnym kręgosłupie moralnym. W lipcu Girdwoyń przekazał, że dyrekcja KSSiP wstrzymuje powierzanie prowadzenia zajęć sędziom powołanym na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa po 2017 r. lub tym, którzy złożyli podpisy na listach poparcia kandydatów do KRS.
Proponujemy coś pozornie oczywistego – normalność. (…) W naszym odczuciu przywrócenie szkoły normalności jest zadaniem priorytetowym. Kiedy już stajemy na nogi, wierzę, że rozwiniemy skrzydła
— powiedział podczas poniedziałkowej uroczystości nowy dyrektor.
Girdwoyń zamiast Zaradkiewicza
Girdwoyń zastąpił na stanowisku dyrektora KSSiP sędziego Sądu Najwyższego Kamila Zaradkiewicza, pracującego wcześniej w ministerstwie kierowanym przez Zbigniewa Ziobrę i określanego przez polityków rządzących tzw. neosędzią.
Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury została powołana do życia w 2009 r. na mocy ustawy. Jej pracę nadzoruje minister sprawiedliwości. To jedyna centralna instytucja, odpowiadająca za wstępne i ustawiczne szkolenie kadr sądów powszechnych i prokuratury w Polsce. Do jej zadań należy m.in. prowadzenie aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej, szkolenie referendarzy sądowych, asystentów sędziów, asystentów prokuratorów, kuratorów zawodowych oraz urzędników sądowych. Prowadzi analizy służące ustaleniu potrzeb szkoleniowych kadr sądowych i prokuratorskich.
Piotr Girdwoyń urodził się w 1973 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie też jest wykładowcą. Specjalizuje się w prawie karnym i kryminalistyce. Należy do Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Ma uprawnienia adwokata. Otrzymał nagrodę Złoty Paragraf (2015) „Dziennika Gazety Prawnej” w kategorii adwokat.
Tak, są to naprawdę szczególne czasy, ale trudno powiedzieć, czy szczególne w taki sposób, jak przekonuje Adam Bodnar.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/707211-bodnar-w-kssip-o-ksztaltowaniu-etosu-uchwala-czy-lojalka