Kancelaria premiera wysłała dziś do Pałacu Prezydenckiego dokumenty ws. nominacji Marcina Kierwińskiego na pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi - przekazało PAP Centrum Informacyjne Rządu. Prezydent Andrzej Duda do 25 września przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Premier Donald Tusk zapowiedział z kolei, że jutro rząd przedstawi nowe rozwiązania ustawowe, mające pomóc w przeprowadzeniu procesu odbudowy po powodzi.
20 września premier Donald Tusk poinformował, że Marcin Kierwiński będzie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. Kierwiński zgodził się zrzec mandatu europosła i wejść w skład rządu. Szef rządu podkreślił, że Kierwiński ma wykształcenie techniczne, a także doświadczenie samorządowe oraz w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi.
Dzień później Kierwiński uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Zapewniał wówczas, że nikt z poszkodowanych w powodzi nie zostanie pozostawiony bez pomocy. Dodał, że będzie w kontakcie z wojewodami, tak żeby móc przygotowywać konkretne plany działań.
Nominacja Kierwińskiego
W tym samym dniu prezydent Duda udał się z wizytą do Stanów Zjednoczonych. Przed wylotem mówił, że był gotów podpisać nominację pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi, ale dokumenty nie dotarły do Pałacu Prezydenckiego.
Wizyta prezydenta w Stanach Zjednoczonych potrwa do 25 września. Prezydent Duda zapewnił, że 26 września będzie już w Warszawie, „gotów do działania i pracy na miejscu” i jeśli tylko będzie taka wola premiera, to nominacja „zostanie zrealizowana”.
Zadaniem pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi ma być koordynacja działań związanych z usuwaniem skutków klęski żywiołowej oraz wsparcie dla poszkodowanych społeczności.
Marcin Kierwiński był posłem od 2011 r. W okresie od lutego do listopada 2015 był sekretarzem stanu w KPRM i szefem gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz. Od 2020 r. jest sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej. 13 grudnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda powołał go na stanowisko ministra spraw wewnętrznych i administracji. W maju tego roku Kierwiński złożył rezygnację z funkcji. W czerwcowych wyborach do PE zdobył mandat europosła.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Celna uwaga. Mastalerek punktuje: Gdyby premier nie zlekceważył sygnałów przed powodzią, nie musiałby ściągać Kierwińskiego
Posiedzenie sztabu kryzysowego
Premier podkreślił podczas posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego w Warszawie, że jutro wieczorem, po posiedzeniu rządu, powinien wraz z pozostałymi ministrami być z powrotem we Wrocławiu.
W tej chwili trwają prace z udziałem odpowiednich ministrów nad zmianami ustawowymi, które ułatwią nam proces odbudowy na terenach dotkniętych powodzią; postaramy się we wtorek wieczorem we Wrocławiu zaprezentować to, do czego przekonaliśmy różnych partnerów — przekazał premier Donald Tusk.
Szef rządu zaznaczył, że „w tej chwili trwają prace z udziałem odpowiednich ministrów nad zmianami ustawowymi, które ułatwią nam proces odbudowy”.
I postaramy się jutro wieczorem we Wrocławiu zaprezentować to do czego przekonaliśmy różnych partnerów
— zaznaczył premier.
Jak dodał, pojutrze rano „też mielibyśmy możliwość spotkania się tam na miejscu, zanim będziemy wygłaszali informację późnym popołudniem w Sejmie na temat sytuacji powodziowej, bo tego typu zrozumiałe oczekiwanie od posłanek i posłów się pojawiło, więc rząd oczywiście będzie do tego gotowy”.
Bez ewakuacji
Komendant główny policji Marek Boroń poinformował podczas dzisiejszego sztabu kryzysowego w Warszawie, że policja, wojsko i Straż Graniczna przegrupowują śmigłowce z Dolnego Śląska w kierunku Zielonej Góry. Przekazał też, że w dniu dzisiejszym nie ewakuowano żadnej osoby, poszukiwana jest jedna osoba.
Boroń powiadomił podczas sztabu kryzysowego, że do działań związanych z sytuacją powodziową zaplanowano 4 tys. policjantów. Dodał, że jedna kompania jest przesuwana do dyspozycji komendanta wojewódzkiego policji w Gorzowie Wlkp.
Jak raportował, do dyspozycji jest 11 śmigłowców, które wykonały ostatnio 10 lotów patrolowych i jeden transportowy. Doprecyzował, że w nocy był to transport big-bagów z piaskiem do umocnienia śluzy w Brodach.
Poinformował, że policja wspólnie z wojskiem i Strażą Graniczną przegrupowuje śmigłowce z Dolnego Śląska w kierunku Zielonej Góry.
Komendant główny policji powiedział, że dziś nie ewakuowano żadnej osoby, nie zwiększyła się liczba ofiar śmiertelnych powodzi - nadal jest to siedem osób; jedna osoba jest poszukiwana.
Dodał, że zablokowanych jest 81 dróg, w tym 8 dróg krajowych.
Boroń podkreślił, że dzisiaj, do godziny 14, nie odnotowano zdarzeń kryminalnych związanych z powodzią. Dodał, że do tej pory było takich zdarzeń 21, zatrzymano 17 osób, ujawniono też 118 fałszywych zbiórek pieniędzy, z czego dzisiaj jedną.
Zaangażowanie Sił Zbrojnych
Szef sztabu generalnego gen. Wiesław Kukuła poinformował, że Siły Zbrojne w ramach działań przeciwpowodziowych angażują ok. 25 tys. żołnierzy, którzy koncentrują się na zabezpieczeniu wałów powodziowych i przygotowaniu infrastruktury na dojście fali powodziowej oraz na działaniach związanych z odbudową.
Szef sztabu generalnego gen. Wiesław Kukuła poinformował o dwóch głównych aktywnościach Sił Zbrojnych w ramach działań przeciwpowodziowych, angażujące ok. 25 tys. żołnierzy włączenie z obwodami.
Zaznaczył, że te dwa obszary rozdziela fala powodziowa.
Przed czołem tej fali koncentrujemy się na zabezpieczeniu wałów powodziowych i przygotowaniu infrastruktury na jej nadejście, tam gdzie fala powodziowa aktualnie przechodzi, tj. Nowa Sól i okolice
— powiedział.
Dodał, że w tych miejscach żołnierze koncentrują się głównie na kwestiach monitorowania szczelności wałów i reagowania w przypadku wystąpienia braków szczelności.
Natomiast na terenach w górę Odry, tam gdzie fala powodziowa już ustępuje, siły zbrojne koncentrują się na działaniach związanych z odbudową.
Ponadto gen. Kukuła zameldował, że w poniedziałek w południe rozpoczęto operację „Feniks”, której dowodzi gen. Krzysztof Stańczyk.
Operacja „Feniks” ma koncentrować się na trzech obszarach: odbudowa infrastruktury, ograniczenie ryzyka przyszłych powodzi oraz wsparcie ludności cywilnej. W ramach operacji zorganizowane zostaną zgrupowania zadaniowe z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej, wojsk inżynieryjnych i logistycznych.
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/707189-tusk-jutro-przedstawimy-zmiany-ustawowe-ws-odbudowy