„Była to koncepcja, która środowisku sędziowskiemu się spodobała. Najciekawsze było to, że ta koncepcja była naprawdę daleko idąca, rewolucyjna. Ja bym powiedział, że koncepcja, która będzie jeszcze bardziej pogłębiać różne podziały i napięcie w tym środowisku” - powiedział w programie „Trzecie Śniadanie” w Kanale Zero Paweł Musiałek, prezes Klubu Jagiellońskiego”.
Musiałek uczestniczył w spotkaniu środowisk prawniczych z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem Adamem Bodnarem, które dotyczyło zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. To po nim obaj politycy przedstawili pomysły uderzające w niezawisłość sędziów.
Spotkanie zakończyło się po prawie 6 godzinach, ale niech ten czas nie będzie zwodniczy, bo w tym czasie nie udało się ustalić jakichś wielkich rzeczy. Adam Bodnar przedstawił koncepcję co zrobić z tzw. neo-sędziami. Była to koncepcja, która środowisku sędziowskiemu się spodobała. Najciekawsze było to, że ta koncepcja była naprawdę daleko idąc, rewolucyjna. Ja bym powiedział, że koncepcja, która będzie jeszcze bardziej pogłębiać różne podziały i napięcie w tym środowisku
— powiedział w programie „Trzecie Śniadanie”.
Prezes Klubu Jagiellońskiego zdradził, że środowisko prawnicze nie zbytnio zadowolone z propozycji rządu, ponieważ oczekiwali… „bardziej radykalnych działań”.
Okazało się, że oczekiwali dalej idących działań w duchu „śmielej towarzyszu, śmielej”. Premier Tusk z ministrem Bodnarem weszli w taką rolą osób tłumaczących, dlaczego dalej idące zmiany nie są możliwe. To było bardzo dziwne. Bo ja miałem takie poczucie po tym spotkaniu, że muszę tutaj bronić premiera i ministra Bodnara, mimo że przedstawili projekt, który był daleki do zaakceptowania. Myślę, że po tym spotkaniu premier ładnie rozmasował tę sytuację. Pokazał swój kunszt, z którego go znamy. Widać, że to całe środowisko sędziowskie i adwokackie jest mu bardzo przychylne i bardzo wyrozumiałem dla różnych jego działań
— dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ:
md/Kanał Zero/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/705354-kulisy-spotkania-w-kprm-w-duchu-smielej-towarzyszu