W bardzo ścisłej współpracy umacniamy dziś z Litwą sferę bezpieczeństwa; wracamy myślą i ideą do tej siły, która płynęła kiedyś ze współpracy obu narodów - powiedział w prezydent Andrzej Duda po podpisaniu z prezydentem Litwy porozumienia o współpracy.
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Lublinie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, który składa dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Podczas spotkania głowy państw podpisali Deklarację o stosunkach dwustronnych.
Prezydent Duda mówił podczas wspólnej konferencji prasowej o „umacnianiu w bardzo ścisłej współpracy” z Litwą sfery bezpieczeństwa, tak ważnej w czasach trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz hybrydowego ataku ze strony Białorusi.
Przed chwilą podpisaliśmy dokument o współpracy, ale tylko potwierdzający nasze bliskie relacje
— mówił prezydent.
Podpisanie deklaracji odbywa się w roku 455. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Jak mówił prezydent Duda, „wracamy myślą i ideą do tej siły, która wtedy płynęła ze współpracy narodów, tak niezwykle ważnej wtedy dla utrzymania niepodległości, dla budowania potęgi organizmu wspólnego, państwowego w tej części świata”.
Póki byliśmy razem w tamtych latach, przed wiekami, póty Moskwa nie była w stanie nas pokonać
—- podkreślał Andrzej Duda.
Razem z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą mamy nadzieję, że Ukraina stanie się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ukraina wdraża się w procedury NATO-wskie poprzez także służbę w litewsko-polsko-ukraińskiej brygadzie LITPOLUKRBRIG
— powiedział prezydent Andrzej Duda.
Porozumienie polsko-litewskie
Prezydenci Polski Andrzej Duda i Litwy Gitanas Nauseda podpisali w czwartek (w 455. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej) w Lublinie porozumienie o stosunkach dwustronnych w sprawie cyberbezpieczeństwa i przemysłów obronnych. Podczas konferencji polski prezydent podkreślił, że zarówno dla Polski i Litwy ważne jest współdziałanie, również w sprawie „naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy mamy nadzieję staną się częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego”.
Nasi sąsiedzi z Ukrainy wdrażają się w procedury NATO-wskie także poprzez służbę w litewsko-polsko-ukraińskiej brygadzie. Doskonalą się, jest wymiana doświadczeń
— dodał prezydent.
Spotkanie w jednostce LITPOLUKRBRIG
Wcześniej Duda i Nauseda spotkali się w Lublinie z dowództwem Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady LITPOLUKRBRIG im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego. Wielonarodowa Brygada składa się z pododdziałów Sił Zbrojnych Litwy, Polski i Ukrainy. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano w 2014 r. w Warszawie, a ostatecznie brygada uformowała się na jesieni 2015 r.
To także dzisiaj wymiana doświadczeń, które płyną z obrony Ukrainy, z wojny na Ukrainie, gdzie ukraińscy oficerowie, żołnierze walczą na co dzień w obronie swojej ojczyzny i zbierają, w niesłychanych trudach i płacąc za to niebywałą cenę, doświadczenia walki z rosyjskim najeźdźcą, które są bezcenne
— ocenił polski prezydent. Podkreślił znaczenie ukraińskich doświadczeń w kontekście budowania strategii obronnych, przygotowania procedur obronnych i udoskonalenia działań systemowych.
Ta współpraca ma ogromne znaczenie
— zapewnił.
Andrzej Duda pogratulował także Nausedowi „wspaniałego zwycięstwa wyborczego” i życzył udanych kolejnych pięciu lat prezydentury.
Podczas późniejszej wspólnej konferencji prasowej, prezydent Litwy wyraził zadowolenie, że swoją drugą kadencję na stanowisku prezydenta Litwy rozpoczął od oficjalnej wizyty w Polsce. Przypomniał, że również pięć lat temu w pierwszą zagraniczną wizytę jako głowa państwa udał się do Polski.
Nauseda mówił, że dzięki takim wizytom nasze kraje w sposób symboliczny wyrażają strategiczne partnerstwo Polski i Litwy, wspierając wspólne interesy i misję historyczną. Prezydent Litwy podkreślał, że oba kraje łączy nie tylko historia naszych narodów, a także dramatyczne wyzwania współczesności, którym obecnie stawiamy czoła.
Nauseda zapewniał, że nasz wspólny silny głos w sprawach najważniejszych dla regionu oraz całej Europy jest przykładem dla innych naszych sojuszników.
Strategiczna współpraca Polski i Litwy nabiera dziś szczególnego znaczenia, gdy Rosja kontynuuje swoją niesprowokowaną i nieuzasadnioną, barbarzyńską, pełnoskalową militarną agresję przeciwko Ukrainie
— mówił.
Dziś wraz z prezydentem Polski po raz kolejny zaapelowaliśmy do całej społeczności międzynarodowej, aby zwiększyła wysiłki na rzecz zapewnienia Ukrainie odpowiedniej pomocy w celu jej obrony. Wszyscy musimy zrozumieć, że reżim kremlowski nie zatrzyma się. Musimy go zatrzymać. Wspólnie z wolnym światem powinniśmy pomóc Ukrainie osiągnąć zwycięstwo” - dodał
— dodał.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/705017-porozumienie-polsko-litewskie-podpisane-przez-prezydentow