Wsparcie dla Ukrainy od ponad dwóch lat odpierającej rosyjską agresję, szczepionki przeciwko COVID i materiały medyczne, wsparcie dla Turcji po trzęsieniu ziemi z początku 2023 r., zabezpieczenie dostaw węgla dla Polski - to tylko część działań Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, którą kierował do niedawna Michał Kuczmierowski, zatrzymany dziś w Londynie.
Pod koniec sierpnia Sąd Okręgowy w Warszawie wydał Europejski Nakaz Aresztowania Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Nakaz obejmował Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Portal wPolityce.pl ustalił, że dziś po południu Kuczmierowski został zatrzymany w Londynie i jutro stanie przed sądem ekstradycyjnym.
Bardzo dziękuję za ciepłe słowa wsparcia i otuchy, które płyną do mnie i mojej rodziny w ostatnich dniach
— przekazał były prezes RARS Telewizji wPolsce24 na krótko przed zatrzymaniem. Michał Kuczmierowski ocenił, że właściwie mainstreamowe media już go „skazały” i zrobiły z niego „przekręciarza i złodzieja”.
Mam nadzieję, że swojej niewinności będę mógł wkrótce bronić w polskim sądzie
— powiedział.
Warto zaznaczyć, czym właściwie zajmowała się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych za czasów prezesury Michała Kuczmierowskiego. Był to prawdziwy ogrom działań pomagających przetrwać rozmaite kryzysy zarówno Polakom, jak i naszym sąsiadom i państwom bardziej od nas odległym, ale borykającym się z kryzysami czy kataklizmami (polscy strażacy-ratownicy byli na ustach całego świata po silnych trzęsieniach ziemi w Turcji na początku lutego 2023 r.).
CZYTAJ TAKŻE:
Pomoc dla Ukrainy
Znaczna część zwolenników obecnej koalicji rządzącej twierdzi, że po tym, jak 24 lutego 2022 r. Rosja dokonała pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, to sąsiadowi odpierającemu atak reżimu Putina i szukającym w naszym kraju schronienia uchodźcom pomagali tylko „zwykli” Polacy, rząd natomiast nic nie robił. Abstrahując od faktu, że nikt nie neguje skali pomocy, jakiej Ukraińcom udzielili polscy obywatele, to równie istotna była ta ze strony rządowej.
2 lutego 2022 r., czyli dość długo przed napaścią Rosji na Ukrainę, rząd Mateusza Morawieckiego przyjął uchwałę w sprawie pomocy Ukrainie. Jak informował ówczesny szef MON Mariusz Błaszczak, „Polska przekaże jej amunicję i przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe ‘Piorun’”.
Z kolei Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych już w tamtym okresie wysyłała do Kijowa tiry z pomocą humanitarną.
Sprzęt kwaterunkowy i środki medyczne wzmocnią bezpieczeństwo obywateli Ukrainy
— zapowiadał ówczesny prezes RARS Michał Kuczmierowski.
Już po wybuchu wojny Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych koordynowała polską pomoc humanitarną dla Ukrainy, o czym mogliśmy dowiedzieć się 5 marca 2022 r., gdy Mateusz Morawiecki wizytował składnicę RARS w Niemczech.
Inne działania na rzecz Ukrainy to m.in. miasteczko modułowe dla wewnętrznych przesiedleńców - Ukraińców, którzy w czasie wojny opuścili swoje miejsca zamieszkania, ale nie wyjechali z kraju. W Wasylkowie pod Kijowem takie miasteczko otwarto w październiku 2022 r., a w tę inicjatywę również zaangażowana była RARS. Inne działania to np. pomoc dla ukraińskich szkół.
Na poniższym zdjęciu widzimy Michała Kuczmierowskiego z Kiryło Budanowem, szefem ukraińskiego wywiadu
Trzęsienia ziemi w Turcji
Jest początek lutego 2023 r., Turcję nawiedzają ogromne trzęsienia ziemi. Jednymi z pierwszych, którzy ruszyli na pomoc, są polscy strażacy-ratownicy, a ich bohaterstwo jest na ustach całego świata.
Z kolei Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w porozumieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych przekazuje specjalistyczny sprzęt medyczny, leki, opatrunki, agregaty prądotwórcze, nagrzewnice olejowe, namioty, łóżka polowe oraz koce.
CZYTAJ TAKŻE: Polscy strażacy wrócili z Turcji. Szef MSWiA powitał ich na lotnisku. „Nasi bohaterowie wrócili z niezwykle trudnej misji”
„Gdzie ten węgiel”?! Był, dzięki m.in. RARS
Czy pamiętają Państwo, co działo się w Polsce na przełomie 2022 i 2023 r.? Już w drugiej połowie 2022 ówczesna opozycja próbowała wzniecać histerię, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę w Polsce zabraknie na zimę węgla. Politycy ówczesnej opozycji sugerowali wówczas, że Polacy będą marznąć, bo, mimo sankcji na Rosję, władze nie zabezpieczyły dostaw węgla.
We wrześniu 2022 r. RARS informowała o zamówionych dostawach węgla.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych od początku pełni rolę wspierającą spółki Skarbu Państwa, jeśli chodzi o sprowadzanie węgla kamiennego do Polski. Głównie dotyczy to potrzeb osób prywatnych i gospodarstw domowych, ale też lokalnych ciepłowni czy rolników. Mamy podpisane umowy na import węgla do Polski i pierwsze statki powinny dopłynąć do nas w ciągu najbliższych kilku dni
— mówił Kuczmierowski w rozmowie z portalem wPolityce.pl.
Intencją rządu jest to, aby ten węgiel był w cenach przystępnych dla Polaków. Dlatego kontraktujemy węgiel w jak najkorzystniejszych cenach i będzie on sprzedawany bez zbójeckich marż. Taki jest cel naszego działania – aby surowiec był dostępny w kwotach akceptowalnych dla Polaków. Jego zwiększona dostępność na rynku po atrakcyjnych stawkach doprowadzi do obniżenia cen tego surowca w Polsce
— tłumaczył.
Również w trakcie kryzysu, jakim była pandemia COVID-19, RARS sprowadzała do Polski i przechowywała szczepionki i materiały medyczne, środki ochronne czy testy.
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/704583-ukraina-i-nie-tylko-tak-pomagala-rars-za-kuczmierowskiego