Prokurator wydał dziś postanowienie o poszukiwaniu listem gończym Michała Kuczmierowskiego, byłego prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformowała Prokuratura Krajowa na platformie X. „Celem tych czynności jest ustalenie miejsca pobytu i zatrzymania podejrzanego” - podkreślił prok. Przemysław Nowak, rzecznik PK podczas konferencji.
W czwartek, 22 sierpnia, sąd na wniosek prokuratora zgodził się na zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec byłego prezesa RARS, co pozwoliło na wszczęcie jego poszukiwań listem gończym. Obrońca Kuczmierowskiego zapowiedział zażalenie.
Sprawa ma związek ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w RARS i zarzutami m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.
Miejsce pobytu Michała Kuczmierowskiego, a także innego podejrzanego w tej sprawie Pawła Sz., jest nieznane. Za zarzucane obu podejrzanym czyny grozi do 10 lat więzienia.
Prok. Nowak: Nie informujemy o naszej wiedzy w tym zakresie
Na pytania dziennikarzy odpowiadał na konferencji prasowej rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.
Prokurator wydał list gończy za podejrzanym Michałem Kuczmierowskim. Tym samym rozpoczęliśmy jego poszukiwania tą bardziej zaawansowaną formą poszukiwań. (…) Celem tych czynności jest ustalenie miejsca pobytu i zatrzymania podejrzanego. Mamy podejrzenia, gdzie panowie obaj mogą się znajdować, natomiast się tymi podejrzeniami nie dzielimy
— powiedział.
Dopytywany o Europejski Nakaz Aresztowania, odparł:
Nie informujemy o naszej wiedzy w tym zakresie, natomiast prokurator nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie wnosił do sądu o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Może to nastąpić w najbliższych dniach, jednak jeszcze nie nastąpiło.
Prokurator Nowak wyjaśnił, że w sprawie Pawła Sz. wpłynął wniosek o list żelazny.
Tymczasowe aresztowanie jest warunkiem wszczęcia poszukiwań listem gończym. Wobec Pawła Sz. sąd tego środka nie zastosował, więc wszczęcie tego rodzaju poszukiwań jest niemożliwe. Prokurator będzie składał zażalenie na tę decyzję
— podkreślił.
Jeden z dziennikarzy zapytał, jakie są możliwości egzekwowania listu gończego, gdyby były prezes RARS przebywał w tureckiej części Cypru.
Tego listu gończego nie ma możliwości egzekwowania. Wówczas trzeba będzie wszcząć rodzaj poszukiwań międzynarodowych, co również jest przedmiotem rozważań prokuratora
— odpowiedział prok. Nowak.
Poszukiwania ma realizować Komenda Stołeczna Policji, a list gończy jeszcze dzisiaj zostanie opublikowany na stronach KSP.
Pytany, jaka kara grozi Kuczmierowskiemu, rzecznik PK odparł:
Jest to chyba kara do 15 lat pozbawienia wolności, bo wydaje mi się, że tutaj w grę wchodzi art. 231 par. 2, czyli przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.
Bodnarowcy „bohatersko” wyśledzili kolejną „zorganizowaną grupę przestępcą”, ciekawe czy też złożoną z księży i urzędniczek. Warto dodać, że NIK w 2023 r. pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie finansowe RARS, a obecny szef KPRM Jan Grabiec to sprawozdanie przyjął i zaakceptował. Wszystko to najdobitniej pokazuje, jaki jest cel działań prokuratury Bodnara.
aja/PAP, TVP Info
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/703690-nagonka-trwa-kuczmierowski-poszukiwany-listem-gonczym