Jeżeli prokuratura stawia zarzuty niedopełnienia obowiązków b. prezesowi RARS Michałowi Kuczmierowskiemu, to szef KPRM Jan Grabiec również powinien je usłyszeć - oświadczyli w czwartek posłowie PiS. Przypomnieli, że kilka miesięcy temu Grabiec zaakceptował sprawozdanie finansowe RARS za 2023 r.
W toku prowadzonego w Katowicach śledztwa ws. nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych uzyskano materiał dowodowy pozwalający na sporządzenie wobec Michała K. i Pawła Sz. zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. Jak dodał, nie wiadomo, gdzie przebywają podejrzani, ale wobec Michała K. Sąd Rejonowy Katowice-Wschód zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, co pozwoli na wszczęcie jego poszukiwań listem gończym.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Działania Grabca
W tej sprawie konferencję prasową w Sejmie zorganizowali europosłowie PiS Piotr Müller i Michał Dworczyk oraz posłowie PiS - Zbigniew Bogucki i Olga Semeniuk-Patkowska.
Dzisiaj prokuratura postanowiła, żeby zamknąć w ramach igrzysk politycznych w areszcie byłego prezesa RARS Michała Kuczmierowskiego, który odpowiadał za to m.in., żeby państwo mogli czuć się bezpieczni w czasie trudnego kryzysu covidowego, ale również, żebyśmy mogli wspierać Ukrainę w trudnym okresie wojennym
— ocenił Müller.
Europoseł przypomniał, że w maju 2024 r. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zatwierdził sprawozdanie finansowe RARS za 2023 r. „bez żadnych uwag”.
Sam rząd premiera Donalda Tuska nie widział nic złego w działaniach RARS
— podkreślił Müller.
Zdaniem Boguckiego, skoro tak się stało, Grabiec również powinien otrzymać zarzuty niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego.
Albo jest tak, że te zarzuty są uszyte i wtedy faktycznie Grabiec miał rację, podpisując sprawozdanie, albo jest tak, że te zarzuty mogą być prawdziwe, ale wtedy Grabiec powinien otrzymać również zarzuty z art. 231 Kk. za niedopełnienie obowiązków, bo to znaczy, że niezbyt wnikliwie zbadał to sprawozdanie finansowe
— powiedział.
Dobro kraju - priorytet Kuczmierowskiego
Dworczyk zapewnił, że Kuczmierowski zawsze w swoich działaniach kierował się dobrem kraju.
Przeżywaliśmy dwa najcięższe od dekad kryzysy. Kryzys COVID, a potem wojnę na Ukrainie. We wszystkich tych kryzysowych sytuacjach, czy to logistykę związaną ze szczepieniami, czy to logistykę i dostawy uzbrojenia, czy pomocy humanitarnej na Ukrainę, realizował właśnie RARS
— powiedział. Jak dodał, Kuczmierowski zawsze był „na pierwszej linii” i musiał podejmować trudne decyzje w sytuacjach kryzysowych.
Dzisiaj żaden urzędnik, żaden polityk nie odważy się w sytuacjach kryzysowych podejmować odważnych, zdecydowanych działań ani decyzji, bo będzie wiedział, że potem może za to otrzymać - zamiast podziękowań - wendetę polityczną
— stwierdził Dworczyk.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęła 1 grudnia 2023 r. Prokuratura Regionalna w Warszawie. W kwietniu 2024 r. sprawę przejął Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Katowicach.
Przedmiot śledztwa dotyczy między innymi dopuszczenia się od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego.
Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne materiały o charakterze niejawnym oraz dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu „prania brudnych pieniędzy”.
W lipcu zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z pełnieniem funkcji publicznych, które miały polegać na preferencyjnym traktowaniu niektórych kontrahentów RARS w związku z realizacją grantu unijnego w kwocie 114 milionów euro na dostawę agregatów prądotwórczych dla potrzeb Ukrainy prokuratura postawiła dyrektorce biura zakupów RARS Justynie G. i kierowniczce z tego biura Joannie P.
gah/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/703333-zarzuty-dla-b-prezesa-rars-pis-zwraca-uwage-na-role-grabca