„W obecności wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniak-Kamysza oraz wiceministra Pawła Bejdy została podpisana umowa na produkcję 48 egzemplarzy wyrzutni rakiet M903” - przekazał resort obrony. Umowę z amerykańskim koncernem Raytheon podpisała Huta Stalowa Wola.
Dokument rozpoczyna realizację II fazy programu Wisła i podpisywanie umów na dostawę w latach 2027–2029 kolejnych komponentów z polskim przemysłem.
Wyrzutnie M903, które wyprodukuje dla Wojska Polskiego Huta Stalowa Wola, to część realizacji II fazy programu Wisła, zakładającego wyposażenie polskich sił w łącznie osiem baterii systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot.
II faza programu przewiduje pozyskanie sześciu baterii; dwie zakupiono w pierwszej fazie programu. Każda bateria składa się z ośmiu wyrzutni, ponadto w jej skład wchodzą m.in. radary czy wozy transportowo-załadowcze przewożące wykorzystywane przez Patrioty pociski PAC-3 MSE. Polskie Patrioty wyposażane są także w nowoczesny system zarządzania obroną przeciwlotniczą IBCS.
Zaufanie Polski do USA
Szef MON, który wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy na produkcję 48 egzemplarzy wyrzutni rakiet M903, podkreślał, że gospodarka i Siły Zbrojne muszą być naczyniami połączonymi.
Nie ma sprawy ważniejszej (…) niż bezpieczeństwo. Wszystkie wysiłki, od kiedy objęliśmy władzę, prowadzimy ku temu, aby odbudować wspólnotę, zbudować silną armię i umacniać nas w sojuszach
— powiedział.
Kosiniak-Kamysz dziękował ambasadorowi USA Markowi Brzezinskiemu, który wziął udział w uroczystości, za zaangażowanie w „podnoszenie gwarancji bezpieczeństwa dla Polski”.
Dzisiaj Polska jest jednym z tych państw, a śmiem twierdzić, że najbardziej w Europie jest tym państwem, które ma największe zaufanie ze strony Stanów Zjednoczonych, bo przekazujecie nam swoje technologie
— wskazał.
Umowa opiewa na kwotę 1 mld 230 mln dolarów
W tym kontekście szef MON przywołał umowę na IBCS, czyli nowoczesny system dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową.
Polska była wtedy pierwszym i jedynym krajem, poza Stanami Zjednoczonymi, który do tego ma dostęp
— powiedział.
Szef MON poinformował jednocześnie, że umowa na 48 wyrzutni rakiet M903 opiewa na kwotę 1 mld 230 mln dolarów.
To jest taka inwestycja, jakiej potrzebujemy
— podkreślił.
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/702198-jest-umowa-na-produkcje-48-wyrzutni-rakiet-m903