„Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, a tu chodzi o publiczne pieniądze” – tak min. edukacji Barbara Nowacka oceniła protest Komisji Wychowania KEP dotyczący zmian w nauczaniu religii w szkołach. Lewicowa polityk z Koalicji Obywatelskiej zarzuciła biskupom kłamstwo. W wydanym w poniedziałek komunikacie KEP oświadczył, że zasady organizowania lekcji religii wprowadzono bez porozumienia ze stroną kościelną.
Szefowa resortu edukacji uważa, że sprzeciw Komisji Wychowania Konferencji Episkopatu Polski wobec wprowadzanych zmian w nauczaniu lekcji religii ma podłoże finansowe.
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, a tu chodzi o publiczne pieniądze
— powiedziała w TVN24 Barbara Nowacka.
Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski rozzłościło szefową resortu edukacji, która zarzuciła księżom biskupom kłamstwo w sprawie prowadzonych konsultacji nt. lekcji religii.
Nie zostało skonsultowane? To przypominam panom biskupom, że ósme przykazanie mówi: „nie mów fałszywego świadectwa”
— powiedziała polityk Koalicji Obywatelskiej.
Odbywały się spotkania w ministerstwie, więc Te konsultacje były, co więcej, niektóre uwagi zgłoszone w trakcie spotkań zostały przez nas uwzględnione, ponieważ miały racjonalne podłoże
— stwierdziła polityk Koalicji Obywatelskiej
Dyskryminujące jest to, że dla grup z jednego przedmiotu stosowane są kompletnie różne zasady niż z innych
— stwierdziła Barbara Nowacka.
Zależy mi na przyjaznym, ale rozdziale Kościoła od państwa, bo szanuje ludzi wierzących
— dodała minister w rządzie Donalda Tuska.
Nie ma porozumienia
W poniedziałek Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraziła stanowczy sprzeciw wobec Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. ws. nowych warunków i sposobu organizowania nauki religii.
Proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe
— podkreślono w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Nauczanie katechezy w szkołach i przedszkolach publicznych jest zagwarantowane w podpisanej przez polski rząd ze Stolicą Apostolską umowie międzynarodowej, czyli w Konkordacie z 1993 r. w art. 12. Gdyby min. Barbara Nowacka chciała usunąć lekcje religii ze szkół wówczas musiałaby rozpocząć specjalne negocjacje ze wskazanym w tej umowie właściwym organem - Kościelną Komisją Konkordatową.
Art. 12 Konkordatu stanowi, że „katecheza ma być w szkole organizowana zgodnie z wolą rodziców uczących się tam dzieci”. Tę wolę rodziców, którzy chcą by ich dzieci mogły uczęszczając na religię w szkołach, reprezentuje Komisja Wychowania Katolickiego KEP. Z tego względu Prawo oświatowe niemal na każdym etapie organizowania zajęć z religii w placówkach oświatowych i wychowawczych mówi o konieczności porozumienia ze związkiem wyznaniowym przy jakichkolwiek wprowadzaniu zmian.
Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną”
— podkreślono w poniedziałkowym stanowisku komisji KEP.
Zgodnie z nowymi przepisami dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.
Rozporządzenie wprowadza jednocześnie zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej będzie można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII. W grupie międzyklasowej mogą być więc uczniowie np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale już nie z klasy II i V szkoły podstawowej.
Przepisy określają również maksymalną liczbę osób, które mogą uczestniczyć w zajęciach. Dla dzieci w przedszkolach i dla uczniów klas I–III szkół podstawowych wynosi ona 25, dla pozostałych uczniów we wszystkich typach szkół – 28.
W tej sytuacji Komisja Wychowania KEP poprosiła wiernych o włączenie się w akcję „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie: „Niedzielę”, „Gościa Niedzielnego”, „Idziemy” i „Przewodnik Katolicki”.
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/701743-nowacka-uderza-w-biskupow-tu-chodzi-o-publiczne-pieniadze