6 sierpnia mija 9. rocznica pierwszego zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na Prezydenta RP. Na stronie internetowej KPRP ukazało się podsumowanie dziewięciu lat prezydentury, ze szczególnym uwzględnieniem mijającego 4. roku drugiej kadencji.
Prezydent – jako gwarant ciągłości władzy państwa – zarządzał wybory, przyjmował dymisje rządów i desygnował nowych premierów. W sytuacji kohabitacji Andrzej Duda wielokrotnie apelował o dialog i zgodę w najważniejszych dla Polskich sprawach. Miniony, IV rok drugiej kadencji to m.in. 4 Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ponad 100 wizyt krajowych i zagranicznych, 83 podpisane ustawy i niemal 50 przyznanych awansów generalskich. 6 sierpnia mija 9. rocznica pierwszego zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na Prezydenta RP
— podkreśla Kancelaria Prezydenta RP w podsumowaniu zamieszczonym na stronie internetowej.
Andrzej Duda jest drugim po Aleksandrze Kwaśniewskim prezydentem RP, który swój urząd sprawuje przez dwie kadencje. KPRP przypomniała najważniejsze wydarzenia z 9. roku prezydentury Andrzeja Dudy i zarazem czwartego roku jego drugiej kadencji.
„Współpraca w najważniejszych dla Polski sprawach”
KPRP na początek wymienia rozpisanie wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października 2023 r. i wydarzenia, które nastąpiły po wyborach - powierzenie misji utworzenia rządu sprawującemu dotychczas urząd premiera Mateuszowi Morawieckiemu, zaprzysiężenie jego gabinetu dnia 13 listopada 2023 r., a wobec nieuzyskania dla rządu - przyjęcia dymisji i 13 grudnia tego samego roku zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.
Jako Prezydent RP deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu była i jest współpraca w najważniejszych dla Polski sprawach
— mówił Andrzej Duda w orędziu wygłoszonym na inauguracyjnym posiedzeniu Sejmu RP X kadencji.
Po zaprzysiężeniu gabinetu Donalda Tuska prezydent wstawiał się za byłymi ministrami spraw wewnętrznych i administracji, którym bezprawnie wygaszono mandaty. Posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia 2023 r., pomimo udzielenia aktu łaski, w związku z decyzjami podejmowanymi podczas kierowania Centralnym Biurem Antykorupcyjnym, wykrywającym i przeciwdziałającym przestępstwom korupcji. W tamtym okresie toczyły się dyskusje nad zasadnością prezydenckiego ułaskawienia w 2015 r. W pierwszej połowie stycznia Kamiński i Wąsik, przebywający wówczas w Pałacu Prezydenckim, zostali aresztowani. Po rozmowie z żonami obu polityków prezydent Duda 11 stycznia wszczął postępowanie ułaskawieniowe.
Walka o prokuraturę
Prezydentowi Dudzie na początku tego roku przyszło również bronić wolności i niezależności prokuratury. Mimo wprowadzenia przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara uzurpatorów do Prokuratury Krajowej, głowa państwa przypominała, że odwołanie kierującego PK prok. Dariusza Barskiego może odbyć się wyłącznie za zgodą prezydenta.
Moje stanowisko jest jednoznaczne: proszę zaniechać prób naruszenia prawa. Wszelkie działania w tym zakresie są prawnie bezskuteczne
— apelował do obecnego rządu Andrzej Duda.
Prezydent w trakcie czwartego roku drugiej kadencji bronił także wolności mediów publicznych przejętych siłowo, na podstawie uchwały, przez ekipę Donalda Tuska i ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomieja Sienkiewicza.
Bezpieczeństwo i dyplomacja
Andrzej Duda wielokrotnie od początku działania obecnego rządu zaznaczał, że warto, aby obecna koalicja kontynuowała politykę poprzedników, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa oraz dużych, kluczowych dla naszej gospodarki i bezpieczeństwa inwestycji, takich jak atom i Centralny Port Komunikacyjny. To właśnie tym tematom poświęcone było zwołane na 13 lutego 2024 r. posiedzenie Rady Gabinetowej - pierwsze od czasu powołania rządu pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska.
W 9. roku prezydentury Andrzeja Dudy miały miejsce 4 Rady Bezpieczeństwa Narodowego, 35 spotkań z mundurowymi, 47 awansów generalskich, 4 mianowania na stanowiska dowódcze.
Prezydent złożył w Parlamencie projekt tzw. ustawy strategicznej, zwiększającej zdolności państwa do obrony i działań przeciwhybrydowych oraz uruchomił prace nad aktualizacją Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Ośrodek prezydencki zaangażowany był także w koordynację działań związanych z naruszeniami polskiej przestrzeni powietrznej przez Federację Rosyjską oraz wsparcie polskich obywateli w związku z konfliktem w Strefie Gazy
— informuje KPRP.
W marcu 2024 r. doszło do wspólnej wizyty prezydenta i premiera w Stanach Zjednoczonych w związku z 25.rocznicą obecności Polski w NATO. Prezydent Duda wygłosił orędzie do narodu, w którym mówił o konieczności dalszego wzmacniania NATO, w tym zwiększania nakładów obronnych.
Następne, czerwcowe posiedzenie RBN, po raz pierwszy w historii, miało charakter wyjazdowy i odbyło się poza Warszawą. W związku z nasileniem ataku hybrydowego na polską granicę ze strony Białorusi, Prezydent zwołał posiedzenie w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej w Białymstoku. Andrzej Duda podkreślił wówczas konieczność przyjęcia systemowych rozwiązań, wspierających funkcjonowanie Sił Zbrojnych RP, jakie zaproponowane zostały w prezydenckim projekcie ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa
— podaje KPRP.
Był to dla głowy państwa pracowity rok, który upłynął także pod znakiem inicjatyw dyplomatycznych.
Od 6 sierpnia 2023 r. Prezydent Andrzej Duda złożył 30 wizyt zagranicznych i przyjął w Polsce głowy 20 państw oraz szefów rządów. Blisko 20 razy rozmawiał telefonicznie lub w formie wideokonferencji z liderami innych państw oraz organizacji międzynarodowych. Uczestniczył w prawie 40 innych wydarzeniach dotyczących spraw międzynarodowych, w tym przyjął listy uwierzytelniające od 30 ambasadorów akredytowanych w Polsce i wręczył listy uwierzytelniające 8 ambasadorom RP
— informuje Kancelaria Prezydenta.
Ustawy i inicjatywy
W ciągu ostatniego roku prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego 20 wniosków: 16 wniosków o zbadanie ustawy – w trybie kontroli następczej, jeden wniosek o zbadanie zgodności rozporządzenia z Konstytucją, jeden wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego oraz dwa wnioski w trybie kontroli prewencyjnej: w sprawie nowelizacji kodeksu wyborczego oraz w sprawie noweli ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.
Głowa państwa zawetowała trzy ustawy: budżet na rok 2024, dostęp do tabletek „dzień po” od 15. roku życia oraz. tzw. ustawę o języku śląskim.
Mijający rok to również liczne inicjatywy i kampanie prozdrowotne, kulturalne, charytatywne, wspólnotowe, historyczne, w których uczestniczyła Para Prezydencka i które odbywały się pod honorowym patronatem głowy państwa. To także uroczystości patriotyczne, takie jak Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia 2023 r., Święto Niepodległości 11 listopada 2023 r., a ostatnio obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 2024 r.
W tym roku w uroczystościach upamiętniających Bohaterów Powstania Warszawskiego i pomordowaną przez Niemców ludność cywilną stolicy po raz pierwszy uczestniczył prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier. Prezydent Niemiec przyjął zaproszenie polskiego przywódcy do wspólnego uczestnictwa w uroczystościach poświęconych pamięci ofiar Rzezi Woli.
Dwie kadencje Andrzeja Dudy
Kandydat PiS Andrzej Duda wybory prezydenckie wygrał po raz pierwszy 24 maja 2015 r., pokonując ubiegającego się o reelekcję ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Duda uzyskał 8 630 627 głosów (51,55 proc.), Komorowski 8 112 311 głosów (48,45 proc.). 6 sierpnia 2015 r. został zaprzysiężony na urząd prezydenta RP.
5 lat później, w 2020 r. prezydent Andrzej Duda ubiegał się o reelekcję. 12 lipca 2020 r., w drugiej turze, wygrał z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Duda zdobył 10 440 648 głosów (51,03 proc.), Trzaskowski 10 018 263 głosów (48,97 proc.). Zaprzysiężenie odbyło się 6 sierpnia 2020 r.
aja/prezydent.pl.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/701408-mija-9-rok-prezydentury-andrzeja-dudy-podsumowanie