Niepublikowane przez Rządowe Centrum Legislacji od miesięcy wyroki Trybunału Konstytucyjnego zostały „ogłoszone” na stronach internetowych trybunału. Prezesa Julia Przyłębska wydała w tej sprawie specjalne zarządzenie. „Wobec nieznajdującego jakiejkolwiek podstawy prawnej arbitralnego odstąpienia Prezesa Rządowego Centrum Legislacji od konstytucyjnego nakazu niezwłocznego ogłaszania orzeczeń TK” - czytamy w zarządzeniu.
6 marca koalicja Donalda Tuska przeforsowała w Sejmie uchwałę uderzającą w Trybunał Konstytucyjny. Stwierdza ona, że od 2015 r., czyli chwili objęcia rządów przez Zjednoczona Prawicę, aż do 2023 r., czyli wygranej koalicji Tuska mamy w Polsce kryzys konstytucyjny. Po jej przyjęciu Rządowe Centrum Legislacji przestało publikować wyroki TK w Dzienniku Ustaw. Dwa miesiące po przepchnięciu uchwały Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jest ona niezgodna konstytucją, bo narusza kilka fundamentalnych regulacji Konstytucji RP.
Nie trudno się domyślić, że także to orzeczenie nie zostało opublikowane zgodnie z przepisami. Prezes Julia Przyłębska określiła tę sytuację „anarchizacją prawa”.
TK będzie publikował własne orzeczenia
Sprzeciwiając się łamanie prawa prezes Julia Przyłębska wydała dziś zarządzenie o publikowaniu na stronach internetowych TK orzeczeń.
Wobec nieznajdującego jakiejkolwiek podstawy prawnej arbitralnego odstąpienia Prezesa Rządowego Centrum Legislacji od konstytucyjnego nakazu niezwłocznego ogłaszania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony (Dziennik Ustaw i Monitor Polski), zarządzam ogłoszenie wyroków TK 0 sygn.: SK 123/20, SK 59/21, U 1/24, K 27/23, U 5/24, SK 140/20, SK 22/21, K 7/24 na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego www.trybunal.gov.pl w postaci odpisów wyroków przekazanych do Rządowego Centrum Legislacji
— czytamy w stosownym zarządzeniu.
Jednocześnie koalicja Donalda Tuska przegłosowała w Sejmie ustawy, które mają „zreformować” Trybunał Konstytucyjny. Po ewentualnym ich wprowadzeniu - o ile prezydent nie zawetuje tych regulacji - przestaną obowiązywać przepisy o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.
Nie można tworzyć prawa, którego konsekwencją będzie czystka polityczna w Trybunale Konstytucyjnym
— mówił kilka dni temu prof. Ryszard Piotrowski. W ocenie konstytucjonalisty droga łamania przepisów, którą idzie koalicja rządząca jest niewłaściwa.
koal/TK
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/700358-wyroki-trybunalu-konstytucyjnego-zostaly-opublikowane