Mateusz Morawiecki i Marcin Horała na konferencji prasowej poinformowali, że gotowy jest raport Zespołu Pracy dla Polski o CPK. Raport dostępny jest dla każdego na stronie internetowej Zespołu. Przedstawiamy pokrótce, co się w nim znajduje.
Raport Zespołu Pracy dla Polski o CPK liczy 23 strony i jest podzielony na 5 rozdziałów oraz podsumowanie. W rozdziale pierwszym poddano analizie i ocenie inwestycyjnej projekt ws. CPK, który przedstawił rząd Donalda Tuska. Kolejny rozdział dotyczy komponentu kolejowego projektu. Zwrócono tu uwagę na „błędy w projektowaniu oraz ryzyko wykluczenia znacznej części Polski z udziału w projekcie”.
W rozdziale trzecim skupiono się na porównaniu potencjałów cargo projektu CPK prezentowanego przez rząd PiS i propozycji lotniska, którą pokazali aktualnie rządzący. Rozdział czwarty dotyczy „konsekwencji geopolitycznych rewizji pierwotnej wizji CPK”. Z kolei rozdział piąty przedstawia, jak CPK zarysowuje się na tle międzynarodowej konkurencji.
CPK vs. Megalopolis
W podsumowaniu zderzono koncepcję CPK przedstawianą przez poprzednią władzę z tzw. koncepcją Megalopolis, którą prezentują aktualnie rządzący. Zawarto m.in. ostrzeżenie przed lansowanym przez rząd Donalda Tuska pomysłem, by rozbudować lotnisko Chopina w Warszawie, co rzekomo ma być konieczne dla sukcesu CPK.
Według wielu ekspertów jest wręcz odwrotnie. Decyzja o rozbudowie Portu Lotniczego im. Chopina może być powodem odłożenia lub porzucenia budowy CPK. Lotniska na Okęciu, w Modlinie i w Radomiu z naddatkiem wystarczą, by obsłużyć ruch lotniczy do momentu planowanego uruchomienia CPK. To rozbudowa lotniska na Okęciu stanowi zagrożenie, ponieważ w trakcie prac budowlanych jego przepustowość będzie ograniczona, a same prace potrwają realnie tyle, ile planowana budowa CPK
— napisano w raporcie.
CAŁY RAPORT O CPK MOŻESZ PRZECZYTAĆ TUTAJ.
tkwl/dlapolski.pis.org.pl
CZYTAJ TAKŻE:
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/700021-sprawdz-co-jest-w-raporcie-zespolu-pracy-dla-polski-o-cpk