Rząd we wtorek przed godz. 12 rozpoczął obrady. Zajmie się m.in. propozycją zniesienia obowiązkowej konfiskaty pojazdu nietrzeźwego kierowcy, a także sprawozdaniem finansowym NBP za 2023 r. Rząd ma też przyjąć stanowisko wobec obywatelskiego projektu ws. renty wdowiej.
Według porządku obrad, Rada Ministrów ma przyjąć stanowisko wobec obywatelskiego projektu nowelizacji m.in. ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w celu wprowadzenia renty wdowiej.
W czwartek Sejm ma przeprowadzić drugie czytanie tego projektu, który powstał z inicjatywy ponad 20 organizacji, w tym Porozumienia Ogólnopolskiego Związku Zawodowego, oraz z udziałem Lewicy. Pod rozwiązaniem podpisało się ponad 200 tys. obywateli.
W projekcie zaproponowano, aby owdowiała osoba mogła zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obecnie w przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych obowiązuje zasada wypłaty jednego świadczenia. Dlatego po śmierci małżonka osoba owdowiała może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną po zmarłym.
Konfiskata aut
Rząd zajmie się także przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich zakładającym zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.
Przepisy przewidujące obligatoryjne orzeczenie przepadku pojazdów weszły w życie 14 marca br. Zgodnie z nimi, nietrzeźwy kierowca, który ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, musi się liczyć z utratą samochodu i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Przepadek auta jest stosowany także wtedy, gdy kierowca spowodowuje katastrofę, sprowadzi bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowoduje wypadek drogowy przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi. W tych przypadkach policja tymczasowo zajmie auto na okres do siedmiu dni, prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a następnie sąd orzeknie przepadek pojazdu.
W projekcie przygotowanym przez MS zaproponowano rezygnację z przepisu o obligatoryjnym przepadku pojazdu prowadzonego przez nietrzeźwego kierowcę. Oznacza to, że sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu, ale nie będzie miał takiego obowiązku.
Ponadto ma nie być możliwości orzeczenia przepadku pojazdu, gdy jest to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie albo jeżeli pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił wyłącznej własności sprawcy. Wtedy sąd będzie mógł orzec nawiązkę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Uchylony ma być też przepis nakładający na organy ścigania obowiązek dokonania tymczasowego zajęcia pojazdu.
Ułatwienie powrotu do służby w policji i SG
Ponadto ministrowie zajmą się projektem zmiany przepisów w związku z utworzeniem klas o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w policji i Straży Granicznej. Celem jest uzupełnienie brakujących kadr.
W projekcie przewidziano ułatwione postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do kandydatów, którzy złożyli podanie o przyjęcie do służby w policji lub w Straży Granicznej przed upływem trzech lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego lub technikum). Przewidziano też uproszczoną procedurę przyjmowania byłych funkcjonariuszy do policji i Straży Granicznej.
W porządku obrad jest też przedłożony przez MF projekt uchwały ws. zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego na dzień 31 grudnia 2023 r.
Według opublikowanego w kwietniu przez NBP sprawozdania, strata za 2023 r. wyniosła 20,8 mld zł. W roku 2022 wynik banku centralnego też był ujemny i wyniósł nieco ponad 16,9 mld zł.
CZYTAJ WIĘCEJ: W Sejmie drugie czytanie projektów reformujących Trybunał Konstytucyjny. Krzysztof Szczucki: Brniecie dalej w łamanie prawa
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/699866-posiedzenie-rzadu-wiemy-czy-zajmie-sie-rada-ministrow