Poseł Marcin Romanowski, jako zastępca przedstawiciela delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, uczestniczył w sesjach zwyczajnych Zgromadzenia - poinformowała w piątek Kancelaria Sejmu.
Kancelaria Sejmu wydała komunikat dotyczący procedury nominacji członków stałej delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, w związku z - jak wskazano - „pojawianiem się w sferze publicznej nieścisłych informacji”.
Kancelaria przypomniała, że 19 grudnia 2023 r. Prezydium Sejmu jednogłośnie pozytywnie zaakceptowało parytety dla klubów parlamentarnych w składach stałych delegacji międzynarodowych. Ustalono wówczas, że w skład delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ma wejść trzech przedstawicieli i trzech zastępców przedstawicieli z PiS oraz trzech przedstawicieli i trzech zastępców z KO. Polsce 2050 przypadło miejsce dla jednego przedstawiciela i jednego zastępcy. Kluby PSL-TD i Lewicy mają po jednym przedstawicielu. Zgodnie z ówczesnymi ustaleniami Konfederacja miała obsadzić stanowiska dwóch zastępców przedstawicieli.
Kancelaria Sejmu przypomniała, że na dalszym etapie w wyniku porozumienia między klubami parytet został zmieniony i Klub PiS obsadził cztery stanowiska zastępców przedstawiciela, a klub Konfederacji jedno takie stanowisko. Kacper Płażyński (PiS) zastąpił tym samym proponowanego przez Konfederację Grzegorza Płaczka.
Hołownia zaakceptował Romanowskiego
Ostateczne składy stałych delegacji do organizacji parlamentarnych Prezydium Sejmu zatwierdziło jednogłośnie 18 stycznia 2024 r. Wśród zastępców członka delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wskazanych przez PiS znalazł się Marcin Romanowski. Po akceptacji przez Prezydium Sejmu, Marszałek Sejmu podpisał pełnomocnictwa dla członków delegacji.
Kancelaria Sejmu poinformowała też, że „przyjętym zwyczajem parlamentarnym jest akceptacja przez Prezydium Sejmu składów delegacji wyznaczonych przez kluby parlamentarne według ustalonego przez Prezydium parytetu. W dotychczasowej historii uczestnictwa polskiej delegacji w pracach Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nie zdarzył się przypadek zakwestionowania przez Prezydium Sejmu proponowanego członka delegacji”.
Marcin Romanowski brał udział w sesjach
Jak podaje Kancelaria, poseł Marcin Romanowski, jako zastępca przedstawiciela w delegacji, uczestniczył w pierwszej części sesji zwyczajnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w dniach 21-24 stycznia 2024 r., w drugiej części sesji (15-19 kwietnia 2024 r.). Nie brał udziału w trzeciej części sesji (24-28 czerwca 2024 r.), a podczas styczniowej sesji zastępował Pawła Jabłońskiego, pełniącego funkcję przedstawiciela.
Kwestia immunitetu Romanowskiego jako członka (zastępcy członka) Zgromadzenia Parlamentarnego RE pojawiła się w mediach po tym, gdy Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na jego aresztowanie, o co wnioskowała prokuratura. Jak przekazywały strony, powodem decyzji sądu było uznanie, że posiada on immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
12 lipca Sejm uchylił posłowi PiS immunitet i wyraził zgodę na jego zatrzymanie i aresztowanie, o co wnioskowała Prokuratura Krajowa, która prowadzi śledztwo ws. Funduszu Sprawiedliwości. 15 lipca b. wiceminister sprawiedliwości został zatrzymany. Prokuratura Krajowa poinformowała wówczas, że polityk usłyszał 11 zarzutów i wnioskowała do sądu o aresztowanie go na trzy miesiące.
CZYTAJ TAKŻE:
md/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/699488-kancelaria-sejmu-potwierdza-romanowski-bral-udzial-w-zp-re