Pełnomocnik posła Marcina Romanowskiego mec. Bartosz Lewandowski poinformował we wtorek późnym wieczorem, że sąd, który rozpatruje wniosek o tymczasowe aresztowanie posła PiS, wyznaczył pilne posiedzenie na godz. 23.30. Jego zdaniem najprawdopodobniej jest to związane z wnioskiem o zwolnienie posła.
Uwaga! O godz. 23.30 Sąd wyznaczył pilne posiedzenie w sprawie Marcina Romanowskiego. Najprawdopodobniej jest to związane z wnioskiem o zwolnienie Pana posła
— napisał Lewandowski na platformie X.
Wcześniejsze informacje
Wcześniej tego dnia rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak poinformował, że sąd ogłosi rozstrzygnięcie ws. wniosku o tymczasowe aresztowanie Romanowskiego w środę o godz. 9.
We wtorek po południu w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa odbyło się zamknięte posiedzenie aresztowe, w którym uczestniczył Romanowski i jego pełnomocnik mec. Bartosz Lewandowski. Po kilku godzinach Lewandowski wyszedł do dziennikarzy, potwierdził wówczas, że sąd ma ogłosić rozstrzygnięcie ws. wniosku w środę o godz. 9; przekazał także, że dzisiejszą noc poseł spędzi w izbie zatrzymań, podobnie jak poprzednią.
Wcześniej tego dnia Lewandowski informował też, że złożył do sądu wniosek o natychmiastowe zwolnienie Romanowskiego, dołączając do niego pismo przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Theodorosa Rousopoulosa do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. W ocenie mec. Lewandowskiego szef ZP Rady Europy uznaje, że Romanowski ma immunitet członka ZP Rady Europy i dlatego „powinien być natychmiast wypuszczony”. Prawnik przekazał też, że składa zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa „w związku z bezprawnym pozbawieniem wolności posła”.
Niniejszym potwierdzam, że jako członek Zgromadzenia pan Romanowski korzysta z immunitetów i przywilejów przewidzianych w Umowie Ogólnej w sprawie przywilejów i immunitetów Rady Europy w dnia 2 września 1949 r. oraz Protokole dodatkowym tego Układu z dnia 6 listopada 1952 r., które zostały ratyfikowane przez Polskę 16 marca 1993 r.
— czytamy w liście, opublikowanym przez Lewandowskiego.
W ocenie Prokuratury Krajowej immunitet ZP Rady Europy nie wyłączał jednak możliwości zatrzymania Romanowskiego i przedstawienia mu zarzutów. Immunitet ten - jak wyjaśniał rzecznik PK prok. Przemysław Nowak - znajduje zastosowanie wyłącznie do czynów popełnionych w związku ze sprawowaniem mandatu lub w czasie posiedzenia ZP Rady Europy lub prac podkomisji. Poinformował też, że prokurator samodzielnie uznał, iż immunitet nie znajduje w tej sprawie zastosowania na podstawie przepisów regulujących status Rady Europy.
Dodatkowe opinie
MS podało z kolei, że szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar - niezależnie od analiz prokuratury - wystąpił o opinie prawne dotyczące zastosowania immunitetu ZP Rady Europy. Resort umieścił je na swojej stronie internetowej; przygotowali je dr hab. Andrzej Jackiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku oraz dr hab. Joanna Juchniewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
W prokuraturze Romanowski usłyszał łącznie 11 zarzutów, które dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także ustawiania konkursów. Najważniejsze dowody - jak podała PK - to wyjaśnienia współpodejrzanych Tomasza M. i Piotra W., zeznania świadków, dokumentacja dotycząca postępowań o udzielenie dotacji z FS oraz analizy zabezpieczonych dokumentów i elektronicznych nośników danych.
Romanowski nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, w tym również co do treści stawianych mu zarzutów. W jego ocenie, o czym informował wcześniej, działania prokuratury mają „charakter oczywistych represji politycznych”.
gah/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/699209-sad-wyznaczyl-pilne-posiedzenie-ws-romanowskiego