Doroczne spotkania w formie forum gospodarczego i Trójkąta Weimarskiego - zapowiedziano w dokumencie „Polsko-niemiecki plan działania”. Dodano, że planowane jest też m.in. ustanowienie spotykającej się regularnie polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. energii i klimatu. W dokumencie podkreślono, że oba kraje będą m.in. wymieniać się doświadczeniami, informacjami i „najlepszymi praktykami”. Oby nie były to takie doświadczenia i praktyki, jak np. budowanie ze zbrodniarzami wojennymi gazociągów.
Kancelaria premiera opublikowała „Polsko-niemiecki plan działania” po wtorkowych konsultacjach międzyrządowych z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Były to pierwsze konsultacje między rządami Polski i Niemiec od 2018 r. W dokumencie zadeklarowano, że ten format rozmów będzie się odbywać regularnie, obie strony wyrażają też gotowość do ustanowienia nowych mechanizmów konsultacji dwustronnych, takich jak wspólne spotkania ministrów spraw zagranicznych i obrony.
„Będziemy wymieniać się wiedzą”
W planie działania zapewniono, że od 2024 r. odbywać się będą doroczne spotkania w formie polsko-niemieckiego forum gospodarczego i Trójkąta Weimarskiego.
Będziemy wymieniać się wiedzą i współpracować w dziedzinie innowacji i sztucznej inteligencji, a także umiędzynarodowienia i wspierania start-upów poprzez wykorzystanie i, w stosownych przypadkach, rozszerzenie istniejących struktur współpracy w ramach Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także innych platform współpracy. Będziemy pogłębiać i dalej rozwijać współpracę w zakresie innowacji w dziedzinie wspólnie finansowanych projektów badawczo-rozwojowych ze wszystkich obszarów technologii i zastosowań (…)
— napisano w dokumencie.
Poinformowano również, że oba kraje będą prowadzić konsultacje i współpracować w zakresie modernizacji istniejących linii kolejowych oraz w zakresie możliwych przyszłych projektów infrastrukturalnych łączących Polskę i Niemcy w celu dostosowania się do rozwijającego się kolejowego ruchu pasażerskiego i towarowego. Zadeklarowano też ścisłe koordynowanie działań na rzecz połączenia zintegrowanych regularnych rozkładów jazdy w Polsce i Niemczech oraz analizę czasu podróży między miastami polskimi i niemieckimi oraz zapotrzebowania na przyspieszenie transgranicznych połączeń kolejowych.
W dokumencie przekazano też, że oba kraje będą współpracować przy wdrażaniu polsko-niemieckiego „biletu przyjaźni”. Dodano, że w dziedzinie żeglugi śródlądowej kraje będą kontynuować dialog i współpracę w zakresie wdrażania wspólnej umowy w sprawie szlaku wodnego Odry z 2015 r. oraz kwestii związanych z bezpieczeństwem żeglugi.
Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego
Poza tym zadeklarowano omówienie utworzenia „cyfrowego Trójkąta Weimarskiego”, którego celem będzie wypracowywanie wspólnych stanowisk, które będą przedstawiane Komisji Europejskiej i innym państwom członkowskim UE. Dodano, że Polska i Niemcy będą współpracować na rzecz promowania wspólnego formularza deklaracji pracowników delegowanych, tj. eDeklaracji oraz stworzenia wielojęzycznego unijnego portalu umożliwiającego przedsiębiorstwom składanie zgłoszeń delegowania w formie cyfrowej w ich własnym języku.
Przekazano też, że w ramach Trójkąta Weimarskiego rozszerzona zostanie współpraca w dziedzinie przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.
Poinformowano również o planie ustanowienia spotykającej się regularnie polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. energii i klimatu, która składać się będzie z przedstawicieli na szczeblu ekspertów z ministerstw, których dotyczą omawiane tematy. Oba rządy zgodziły się też promować zakres działań polsko-niemieckiej platformy energetycznej, w tym dwustronnego polsko-niemieckiego forum wysokiego szczebla ds. transformacji energetycznej.
Berlin i Warszawa chcą też regularnie wymieniać się informacjami na temat polityk mających na celu przyspieszenie wdrażania odnawialnych źródeł energii, celem m.in. poprawienia efektywności energetycznej i ułatwienia dekarbonizacji sektora ciepłowniczego, zwłaszcza ciepłownictwa komunalnego. Rządy obu krajów planują też wspólne omówienie wdrażania gospodarki wodorowej, w tym dekarbonizację przemysłu i realizację celów na 2030 r. dotyczących paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego (RFNBO).
Będziemy wymieniać się doświadczeniami technologicznymi i legislacyjnymi w zakresie rozwoju gospodarki wodorowej w Europie. Omówimy wspólne projekty infrastrukturalne, takie jak budowa Nordycko Bałtyckiego Korytarza Wodorowego, oraz zrealizujemy inne projekty transgraniczne. Będziemy wymieniać się informacjami na temat konwersji magazynów gazu na magazyny wodoru, rozwoju nowych magazynów wodoru i niezbędnych ilości do 2035 r.
— napisano w dokumencie.
Dywersyfikacja dostaw energii, klimat i „Zielony Ład”
Dodano, że Polska i Niemcy będą wspólnie kontynuować i intensyfikować starania na rzecz dywersyfikacji dostaw energii oraz działać na rzecz skutecznego redukowania dochodów Rosji z eksportu energii.
Pogłębimy współpracę w kwestiach bezpieczeństwa energetycznego, w szczególności przystępnych cenowo i bezpiecznych dostaw ropy naftowej i gazu wobec rosyjskiej wojny napastniczej i wykorzystywania przez Rosję energii jako broni
— podkreślono w dokumencie.
Przekazano również, że obie strony wspierają realizację unijnego celu neutralności klimatycznej do 2050 r. i zapowiedziano wspólne wymienianie się najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania pakietu „Fit for 55”, w tym m.in. systemu handlu uprawnieniami do emisji oraz w zakresie dalszego rozwoju unijnej polityki klimatycznej i energetycznej oraz Europejskiego Zielonego Ładu. Dodano, że w dziedzinie zasobów genetycznych Warszawa będzie współpracować z Berlinem na rzecz propagowania bioróżnorodności w ramach krajowych strategii rozwoju.
Szczególnie ciekawe w kontekście przeszłości Niemiec wydają się deklaracje dotyczące dywersyfikacji dostaw energii i redukowania dochodów z Rosji. Poza tym: czy współpraca w kwestii klimatu i energii oznacza, że zachodni sąsiad łaskawie pozwoli nam budować elektrownie atomowe (wcześniej było to Niemcom bardzo nie w smak), czy też będziemy musieli o tym źródle energii zapomnieć?
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/697674-jest-dokument-kprm-chodzi-o-wspolprace-polsko-niemiecka