„”Polsko-niemiecki plan działania” można porównać do układu z Rapallo” - powiedział poseł PiS, były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
Kancelaria premiera opublikowała „Polsko-niemiecki plan działania” po wtorkowych konsultacjach międzyrządowych z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i kanclerza Niemiec Olaf Scholza. Były to pierwsze konsultacje między rządami Polski i Niemiec od 2018 r.
Ten układ można porównać do układu z Rapallo z 1922 roku. Niemcy wówczas uzyskały tak naprawdę carte blanche, uzyskały możliwość przygotowania się do ponownego prowadzenia swojej fatalnej polityki. Dzisiaj dzieje się dokładnie to samo, bo w tym układzie, w tym planie działania mamy totalną asymetrię w relacjach polsko-niemieckich
- mówił Paweł Jabłoński i dodał:
Niemiecko-polskie konsultacje międzyrządowe, przejdą do historii jako dzień uległości, dzień kapitulacji rządu Donalda Tuska wobec rządu Olafa Scholza. (…) Ta scena, w której Tusk tłumaczy, że kanclerz Niemiec ma argumenty, żeby nie wypłacać Polsce odszkodowania zadośćuczynienia za zbrodnie niemieckie, za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej to jest coś absolutnie niebywałego. Myślę, że nawet Niemcy nie spodziewali się, że pójdzie im w Polsce z tym rządem tak łatwo.
Polityk zacytował wypowiedź premiera o reparacjach, że żadna suma nas nie usatysfakcjonuje. W ocenie polityka PiS to przykład polityki, jakiej prowadzić się nie powinno.
Jabłoński dodał, że w dokumencie po konsultacjach jest asymetria w sprawach mniejszości.
Mówi się o mniejszości niemieckiej w Polsce, ale tylko o społeczności polskiej w Niemczech
— zauważył były wiceszef MSZ.
Kontrowersyjna ropa naftowa
Z kolei poseł PiS Andrzej Śliwka zwrócił uwagę, że jednym z punktów ustaleń jest zabezpieczenie dostaw ropy do rafinerii Schwedt. Powiedział, że media informowały ostatnio, że jest duże prawdopodobieństwo, że właśnie do tej rafinerii wpłynie rosyjska ropa.
Rząd polski w tym zakresie milczy. W analizie, która była przedstawiona w agencji Reuters, wybrzmiało wprost że spółka PERN miała wątpliwości związane z tym, czy ten tranzyt nie obchodzi sankcji nałożonych na Federację Rosyjską
— podkreślił Śliwka i przypomniał:
Dzisiaj mamy porozumienie po tym szczycie polsko-niemieckim z którego wynika, że to Polska będzie zabezpieczała właśnie ten tranzyt w sytuacji ryzyka związanego z dostępnością ropy
— mówił.
W „Polsko-niemieckim planie działania” napisano:
Będziemy zachęcać polskie i niemieckie przedsiębiorstwa do współpracy w dziedzinie infrastruktury naftowej i stabilności dostaw paliw z Niemiec do Polski. Będziemy koordynować zapewnianie dostaw ropy naftowej do rafinerii PCK Schwedt, potrzeb i poziomu dostaw ropy naftowej do rafinerii PCK Schwedt za pośrednictwem polskiego Naftoportu oraz statusu własnościowego tej rafinerii. W przypadku zakłóceń w przepływach tranzytowych przez Rosję Polska i Niemcy będą ściśle współdziałać w celu utrzymania stabilnych dostaw ropy naftowej do PCK Schwedt i bezpieczeństwa dostaw w regionie.
CZYTAJ WIĘCEJ:
PAP/jw
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/697632-jablonski-polsko-niemiecki-plan-jak-uklad-z-rapallo