Gest zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeba dalszego wspierania Ukrainy oraz szczyt NATO - to główne tematy rozmowy szefów MSZ Polski i Niemiec Radosława Sikorskiego i Annaleny Baerbock.
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock w Warszawie w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.
Jak przekazało MSZ w mediach społecznościowych, rozmowa dotyczyła m.in. gestu zadośćuczynienia wobec Polski za szkody i straty wywołane niemiecką agresją i okupacją, potrzeby dalszego wspierania Ukrainy oraz szczytu NATO.
Powrót do stałych spotkań
W komunikacie resort poinformował, że zdaniem szefa polskiej dyplomacji powrót do regularnych spotkań rządów oraz dodatkowe ustanowienie nowego mechanizmu wspólnych spotkań ministrów spraw zagranicznych i obrony symbolizują nowe otwarcie w relacjach i intencję szerokiej współpracy Warszawy i Berlina.
Jak przekazało MSZ, spotkanie służyło omówieniu nowych inicjatyw w relacjach polsko-niemieckich i europejskich, a także zaplanowaniu kolejnych spotkań. Delegacje przedyskutowały również nowe propozycje rządu niemieckiego związane ze wspólną historią oraz wyzwania, na które zwraca uwagę polska społeczność w Niemczech.
Podczas rozmów ministrowie poruszyli także tematykę rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.
Radosław Sikorski i Annalena Baerbock rozmawiali o potrzebie dalszego politycznego i militarnego wsparcia dla Kijowa, a także o powojennej odbudowie tego kraju. Wymienili również opinie o możliwym wsparciu europejskich aspiracji Ukrainy
— napisano.
Wskazano, że rozmówcy zgodzili się, iż ważnym instrumentem nacisku na Rosję są europejskie możliwości rozszerzania reżimów sankcyjnych oraz zapewnienie większej skuteczności w ich egzekwowaniu.
Ramię w ramię
Jak poinformował resort, szefowie dyplomacji Polski i Niemiec omówili również tematy polityki bezpieczeństwa i obrony, w szczególności przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Waszyngtonie.
Ministrowie zgodzili się, że w szeregu kwestii ważnych dla przyszłości UE, a także dla europejskiego bezpieczeństwa, jest przestrzeń do działań w formacie Trójkąta Weimarskiego
— zaznaczono.
Poinformowano, że w ramach konsultacji międzyrządowych odrębne rozmowy przeprowadzili nowo powołany pełnomocnik ministra spraw zagranicznych RP do spraw polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej prof. Krzysztof Ruchniewicz i jego niemiecki odpowiednik poseł Dietmar Nietan, koordynator ds. niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej.
Ostatnie konsultacje międzyrządowe między Polską a Niemcami odbyły się w 2018 r. z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel i premiera Mateusza Morawieckiego. Była to 15. tura takich rozmów.
CZYTAJ TAKŻE:
md/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/697544-koniec-zludzen-gest-zadoscuczynienia-zamiast-reparacji