Wojna na Ukrainie, przyjęcie Albanii do UE, zbliżający się szczyt NATO w Waszyngtonie, a także rozwój dwustronnych relacji - to tematy wtorkowego spotkania prezydentów Polski i Albanii: Andrzeja Dudy i Bajrama Begaja.
Prezydent Albanii Bajram Begaj składa we wtorek w Polsce oficjalną wizytę; w Belwederze spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Na wspólnej konferencji prasowej polski prezydent relacjonował, że tematami rozmów były: wojna na Ukrainie i wsparcie tego kraju w walce z agresywną Rosją, przyjęcie Albanii do Unii Europejskiej, zbliżający się szczyt NATO w Waszyngtonie, a także rozwój obustronnych relacji.
„Albania jest sprawdzonym sojusznikiem”
Albania jest sprawdzonym sojusznikiem (…), jej władze w sposób zdecydowany, od samego początku stoją po stronie brutalnie zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. To odpowiedzialne podejście do kwestii członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim
— powiedział Duda.
Przekazał, że z Bajramem Begajem zgodzili się, że NATO musi zagwarantować stałe wsparcie dla Ukrainy, a także „nieodwracalność” ścieżki Ukrainy do Sojuszu.
Powiedziałem, że NATO powinno rozpocząć nową, twardą politykę strategiczną wobec Rosji. Powinniśmy przestać mówić o akcie stanowiącym NATO-Rosja, który już dzisiaj tak naprawdę nie istnieje, bo Rosja go zniweczyła
— powiedział prezydent.
Utrzymanie otwartych drzwi do UE
Duda zapewnił ponadto, że priorytetem polskiej prezydencji w Radzie UE będzie przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich - w tym Albanii - oraz Ukrainy i Mołdawii do Unii Europejskiej.
Jednym z naszych priorytetów będzie utrzymanie otwartych drzwi do UE i przyjęcie do UE tych państw, wśród których na czele jest Albania
— oświadczył.
Jeśli chodzi o kwestie dwustronne - jak mówił polski prezydent - rozmowy dotyczyły rozwoju relacji gospodarczych, w szczególności w sektorach: rolnictwa, górnictwa, przemysłu elektromaszynowego, nowych technologii oraz źródeł energii odnawialnej.
„Sednem naszej współpracy jest zgodność”
Prezydent Begaj zapewniał, że jego wizyta w Polsce jest potwierdzeniem dobrych stosunków między naszymi krajami.
Sednem naszej współpracy i naszego dialogu jest zgodność i konsolidacja wspólnej woli, żeby współpracować zarówno wobec zagrożeń globalnych, jak i też na rzecz rozwoju regionalnego
— mówił.
Podkreślał, że nasze kraje mają wspólne wartości oraz wspólne interesy strategiczne.
Ale musimy wspólnie działać, aby podnieć poziom współpracy ekonomicznej
— powiedział.
Polskie inwestycje w Albanii
Dodał, że jego kraj jest zainteresowany przyciągnięciem do Albanii polskich inwestycji.
Prezydent Albanii mówił również, że wojna, jaką Rosja wypowiedziała Ukrainie otworzyła oczy UE na to, że najlepszym środkiem geopolitycznym jest rozszerzenie Wspólnoty.
W tym kontekście podkreślił, że Albania z entuzjazmem oczekuje rozpoczęcia prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2025 r. Wyraził przy tym nadzieję, że Polska znacząco wpłynie na proces integracji europejskiej całego regionu.
CZYTAJ WIĘCEJ:
nt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/697533-prezydent-albanii-w-polsce-omowiono-kwestie-rozszerzenia-ue