„NSA orzekło w całkowitym oderwaniu od stanu faktycznego i nadzwyczajnych, bezprecedensowych okoliczności czasów pandemii. To burzenie zaufania do państwa i paraliżowanie na przyszłość jego organów, które starają się działać w najtrudniejszych momentach w najnowszej historii!” - tak o oddaleniu przez Naczelny Sąd Administracyjny skargi kasacyjnej dot. wyborów korespondencyjnych napisał na portalu X Marek Pęk, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Senator zauważył, że wyrok NSA kompletnie nie odnosi się do kwestii konieczności przeprowadzenia wyborów w 2020 roku.
Wyrok NSA w spr. przygotowania wyborów kopertowych zarzuca, że decyzje były niezgodne z prawem, ale w ogóle nie odnosi się do kwestii konieczności przeprowadzenia wyborów. Pomija w swojej analizie konstytucyjne obowiązki organów państwa! Pomimo wprowadzenia wiosną 2020 r. stanu epidemii, organy władzy publicznej, w tym premier, zobowiązane były przepisami Konstytucji do organizacji wyborów prezydenckich w stosownym terminie. Nie zaistniała bowiem wyłączająca ten obowiązek przesłanka określona w art. 228 ust. 7 Konstytucji!
— napisał.
Wyrok z 2023 roku
Marek Pęk przypomina o wyrok Sądu Okręgowego dla Warszawy-Śródmieścia z listopada 2023 roku.
Przypomnijmy: Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w listopadzie 2023 r., stwierdził prawomocnie, że w tej sprawie nie doszło do naruszenia prawa: czynności przygotowawcze związane z wyborami przeprowadzanymi w pandemii nie mogą być uznane za działanie na szkodę interesu publicznego. Wszystkie czynności przygotowawcze opisane w decyzjach były związane z wyborami. Z decyzji nie wynika odebranie kompetencji PKW/KBW. W przypadku bierności organów władzy państwowej w próbach zapewnienia bezpieczeństwa przeprowadzenia wyborów prezydenckich w czasie pandemii w przestrzeni publicznej pojawiłyby się zarzuty niedopełnienia obowiązków przez te organy
— wymienił.
Senator Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego może doprowadzić w przyszłości do paraliżu organów państwa.
Podsumowując: NSA orzekło w całkowitym oderwaniu od stanu faktycznego i nadzwyczajnych, bezprecedensowych okoliczności czasów pandemii. To burzenie zaufania do państwa i paraliżowanie na przyszłość jego organów, które starają się działać w najtrudniejszych momentach w najnowszej historii!
— podsumował.
CZYTAJ TAKŻE:
md/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/697180-pek-o-wyroku-nsa-to-burzenie-zaufania-do-organow-panstwa