Posłowie PiS poinformowali, że składają projekt uchwały Sejmu zobowiązującej rząd do interwencji ws. przywrócenia ekspozycji polskich bohaterów w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zapowiedzieli, że jutro odbędzie się spotkanie Polaków, którzy „sprzeciwią się wszelkim próbom narzucania niemieckiej wizji historii”. „Jesteśmy na terenie Polski, to nie jest Generalne Gubernatorstwo, to jest Sejm Rzeczypospolitej i ja oczekuję od marszałka Szymona Hołowni, że wprowadzi tę uchwałę do porządku obrad i obronimy polską historię, tradycję i prawo” - powiedział Marek Suski.
Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, którą od kwietnia zarządza prof. Rafał Wnuk, poinformowała o planowanych i wprowadzonych już zmianach w wystawie głównej, która powrócić ma do stanu z 2017 r. Oznacza to m.in. usunięcie z wystawy portretów rtm. Witolda Pileckiego, o. Maksymiliana Kolbego, a także wieloformatowej fotografii rodziny Ulmów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Piękna i symboliczna iluminacja! Rotmistrz Pilecki, św. ojciec Kolbe i bł. rodzina Ulmów pokazani na fasadzie Pałacu Prezydenckiego
Uchwała PiS ws. skandalu w Gdańsku
Złożyliśmy do marszałka Sejmu projekt uchwały, w którym żądamy, aby rząd Donalda Tuska interweniował w sprawie przywrócenia ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej polskich bohaterów, a więc rotmistrza Witolda Pileckiego, rodzinę Ulmów i ojca Maksymiliana Kolbego
— oświadczył Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w Sejmie.
Jak dodał, uchwała „stanowi naszą odpowiedź na uleganie niemieckiej polityce historycznej, na uleganie niemieckiej narracji historycznej, która powoduje, że zbrodnie niemieckie, które były dokonane w czasie II wojny światowej są stawiane pod znakiem zapytania”.
Poseł PiS Marek Suski zapowiedział, że będzie wnosił o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o punkt dotyczący tego projektu.
Jesteśmy na terenie Polski, to nie jest Generalne Gubernatorstwo, to jest Sejm Rzeczypospolitej i ja oczekuję od marszałka Szymona Hołowni, że wprowadzi tę uchwałę do porządku obrad i obronimy polską historię, tradycję i prawo
— mówił Suski.
Akcja protestacyjna w obronie bohaterów
Z kolei posłanka PiS Anita Czerwińska zapowiedziała, że jutro o godz. 17.30 przed Pomnikiem Rotmistrza Pileckiego w Warszawie, w Gdańsku na terenie Muzeum II Wojny Światowej i w Markowej przed Muzeum Błogosławionej Rodziny Ulmów odbędą się spotkanie Polaków, którzy „oddadzą hołd polskim bohaterom, ale także stanowczo sprzeciwią się wszelkim próbom narzucania nam niemieckiej narracji i wizji historii”.
Poseł PiS i były minister kultury Piotr Gliński ocenił, że Polska bez Pileckiego, bez rodziny Ulmów bez ojca Kolbe „to jest inna Polska i za tę zmianę, która z pięknej, dumnej, z trudną historią, zwycięskiej Polski robi coś, co jest kompletnie niezrozumiałe dla milionów Polaków”.
My się na to nie godzimy. Żądamy, żeby nie fałszować polskiej historii
— oświadczył Gliński.
Posłanka Joanna Lichocka poinformowała ponadto, że PiS zebrało już podpisy pod wnioskiem o pilne zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji kultury, które miałoby być poświęcone „temu skandalowi”.
Posłanka przedstawiła też projekt uchwały. Jak mówiła, jej tekst nie jest trudny do zrozumienia i do zaakceptowania.
Uważamy, że powinien zostać zaakceptowany przez polityków wszystkich opcji politycznych, ponieważ on nie jest partyjny, jest polski, jest propolski i upomina się o polską pamięć, dumę, tożsamość
— podkreśliła Lichocka.
Umniejszanie polskiego heroizmu
Jak dodała, w projekcie zapisano, że usunięcie postaci polskich bohaterów narodowych ze stałej ekspozycji Muzeum II Wojny Światowej jest działaniem nieakceptowalnym, uderzającym w polską pamięć i realizującym program umniejszania polskiego heroizmu i męczeństwa w czasie II wojny światowej. W projekcie czytamy też, że działania nowej dyrekcji Muzeum należy traktować jako „podporządkowanie programu Muzeum interesom zewnętrznym, realizowaniem idei zgodnych z niemiecką polityką historyczną”.
Sejm wzywa rząd do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz przywrócenia w należnym dla nich wymiarze postaci polskich bohaterów narodowych do ekspozycji stałej w Muzeum II Wojny Światowej
— napisano w projekcie uchwały.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na swojej stronie poinformowało, że „zamierza przywrócić spójność całej wystawie”.
Obecnie powracamy do pierwotnej wersji scenariusza oraz wizji autorów sekcji „System obozów koncentracyjnych” i „Droga do Auschwitz” części wystawy zatytułowanej „Groza wojny”
— podano.
Spór o wystawę główną w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku toczył się od 2017 roku, czyli od otwarcia muzeum, które budował i przygotowywał zespół pod kierownictwem prof. Pawła Machcewicza. Dwa tygodnie po otwarciu muzeum (2017 r.) Machcewicza zastąpił na stanowisku dr Karol Nawrocki, który wcześniej był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku (obecnie jest prezesem IPN).
Nowe kierownictwo muzeum zmieniło wystawę główną której autorami byli: Paweł Machcewicz, Janusz Marszalec (obecny z-ca dyrektora MIIWŚ), Piotr M. Majewski i Rafał Wnuk (obecny dyrektor MIIWŚ).
W 2018 roku sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Gdańsku. Dwa lata później sąd oddalił 26 z 28 żądań byłych dyrektorów muzeum, w tym 16 z 17 żądań w sprawie wprowadzonych zmian i uzupełnień na wystawie głównej.
Z siedemnastu żądań, uwzględniona zostało tylko jedno - usunięcia z wystawy głównej MIIWŚ filmu produkcji IPN pt. „Niezwyciężeni”
— podało MKiDN w komunikacie przesłanym po ogłoszeniu wyroku w październiku 2020 r.
Oddalone zostały natomiast żądania dotyczące m.in.: usunięcia z wystawy głównej MIIWŚ: portretu o. Maksymiliana Marii Kolbego wraz ze stanowiskiem multimedialnym poświęconym jego postaci; portretu Witolda Pileckiego wraz ze stanowiskiem multimedialnym dotyczącym jego postaci; zdjęcia powstańców warszawskich składających przysięgę wojskową przed wstąpieniem do oddziału podczas mszy św.; zdjęcia rodziny Ulmów wraz ze stanowiskiem multimedialnym „Polacy ratujący Żydów”; maski pośmiertnej bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego (ofiary KL Dachau) wraz z ekspozytorem poświęconym kaźni duchowieństwa w obozach koncentracyjnych; eksponatu w postaci „Spisu pomordowanych Polaków w KL Dachau” sporządzonego w 1946 r. przez zespół ks. Edmunda Charta (więźnia Dachau).
CZYTAJ TEŻ:
maz/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/696967-pis-sklada-projekt-uchwaly-sejmu-ws-muzeum-ii-ws-w-gdansku