Kasta sędziowska próbuje usunąć ze stanowiska I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatę Manowską. Rzecznik dyscyplinarny SN Andrzej Tomczyk ujawnił mediom, że wszczął wobec niej postępowanie dyscyplinarne. W marcu prezes Manowska apelowała do min. Adama Bodnara o „powstrzymanie się od działań łamiących prawo i godzących ostatecznie w dobro obywateli”. Będąc jednocześnie przewodniczącą Trybunału Stanu, prof. Manowska odmówiła sześciorgu sędziom zwołania posiedzenia pełnego składu bez przedstawienia uzasadnienia.
Jak podała „Wyborcza” pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska usłyszała zarzut dyscyplinarny. Informacje miał przekazać Andrzej Tomczyk, rzecznik dyscyplinarny SN i sędzia SN. to jeden ze „starych” sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego; funkcję rzecznika dyscyplinarnego pełni w SN od 2019 r.
26 lutego wszcząłem postępowanie dyscyplinarne i postawiłem zarzut przewinienia dyscyplinarnego pani sędzi Sądu Najwyższego Małgorzacie Manowskiej
— mówi „Wyborczej” Tomczyk, który stwierdził, że prezes Manowska dopuściła się oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa oraz naruszyła godność urzędu sędziego.
Jak przypomniała „Wyborcza”, pod koniec września 2021 r. kilku sędziów SN opuściło obrady Kolegium SN stwierdzając, że nie będą brali udział w pracach tego organu, dopóki Izba Dyscyplinarna dalej będzie działała w SN. W tej sytuacji I prezes SN, która przewodniczy pracom Kolegium, wysłała do członków kolegium pismo, w którym poinformowała, że poddaje pod głosowanie w trybie obiegowym (za pomocą komunikacji elektronicznej) projekty uchwał. Prezes Manowska zaliczała brak oddania głosów przez członków organu jako głosy wstrzymujące.
Strzec prawa
I prezes SN prof. Małgorzata Manowska jest atakowana nie od dziś przez obóz kiedyś opozycji totalnej, a dziś koalicji rządzącej. W marcu tego roku sprzeciwiła się siłowemu przejmowaniu prokuratury przez Adama Bodnara. Wyraziła solidarność z prezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie Piotrem Schabem i jego zastępcami.
Wzywam Ministra Sprawiedliwości do powstrzymania się od działań łamiących prawo i godzących ostatecznie w dobro obywateli
— oświadczyła wówczas prof. Manowska. Będąc jednocześnie przewodniczącą Trybunału Stanu sprzeciwia się próbom siłowej zmiany regulaminu. Odmówiła sześciorgu sędziom TS zwołania posiedzenia pełnego składu Trybunału w celu zmiany regulaminu TS. Manowska chce uzasadnienia proponowanych zmian. Manowska w odpowiedzi do sześciorga sędziów, datowanej na 19 kwietnia, powołując się na regulamin TS, napisała, że inicjacja zmiany regulaminu TS, jest wyłączną kompetencją przewodniczącego TS i nie może się odbywać na wniosek innych podmiotów. W ocenie Manowskiej w konsekwencji nie jest możliwe procedowanie przedłożonego wniosku dlatego chce aby sędziowie przedstawili jej motywy dla jakich miałaby posiedzenie w pełnym składzie TS zwołać.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/695573-atak-na-i-prezes-sadu-najwyzszego-prof-malgorzate-manowska