Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przesłał wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. „W ocenie służb prawnych Kancelarii Sejmu istnieją wątpliwości czy wstępny wniosek, w kształcie przedłożonym przez wnioskodawców, spełnia ‘warunki wymagane przez przepisy Kodeksu postępowania karnego w stosunku do aktu oskarżenia’” - napisał Hołownia.
Okazuje się, że wstępny wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu może upaść z powodu niezadowalającego przygotowania wnioskodawców.
Nieoczekiwanie, marszałek Sejmu wystosował do przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika z KO pismo, w którym informuje, że na podstawie dwóch opinii zewnętrznych, które zamówione zostały przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej za pośrednictwem Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji u wskazanych przez Gawlika ekspertów, ocena skutków uchybień formalnych może w przyszłości należeć do Trybunału Stanu.
W ocenie służb prawnych Kancelarii Sejmu (opinie Biura Legislacyjnego oraz Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji) istnieją wątpliwości czy wstępny wniosek, w kształcie przedłożonym przez wnioskodawców, spełnia „warunki wymagane przez przepisy Kodeksu postępowania karnego w stosunku do aktu oskarżenia” (art. 6 ust. 5 ustawy).
— napisał marszałek Hołownia.
Autorzy tych ekspertyz - eksponując tezę, że przepisy Kodeksu postępowania karnego dotyczące aktu oskarżenia trzeba stosować odpowiednio do wstępnego wniosku, zaś do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej należy nadanie mu ostatecznej formy aktu oskarżenia, ignorują istnienie art. 13 ust. 3b ustawy, który expressis verbis wskazuje przypadek, w którym to wstępny wniosek staje się aktem oskarżenia przed Trybunałem Stanu
— można przeczytać w dokumencie.
Okazuje się, że w likwidatorskim amoku koalicji rządzącej nie zadbano o podstawowe sprawdzenie zgodności postawienia prof. Glapińskiego przed Trybunałem Stanu z obowiązującymi przepisami.
CZYTAJ TEŻ:
pn/Kancelaria Sejmu RP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/694967-kancelaria-sejmu-utraci-wniosek-o-ts-dla-prezesa-nbp