Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą unijne regulacje dot. importu tzw. minerałów konfliktowych oraz kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta.
Chodzi o rozporządzenie PE i Rady (UE) z 17 maja 2017 r. w sprawie obowiązków dot. należytej staranności w łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota, pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka.
Nowelizacja wprowadza kontrolę ex post w stosunku do unijnych importerów tzw. minerałów konfliktowych i określa, że zadania z nią związane będzie realizowała Krajowa Administracja Skarbowa. Jak informował podczas prac nad ustawą w Senacie szef KAS, kontrola może dotyczyć 32 podmiotów działających w Polsce.
Zgodnie z przepisami rozpiętość kar za naruszenie przepisów wynosi od 1 tys. do 500 tys. zł.
Nowelizacja wdraża też do polskiego prawa rozporządzenie PE i Rady UE z 23 października 2018 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych lub wywożonych z UE.
Zgodnie z nią, zadania kontroli deklaracji środków pieniężnych przewożonych przez osoby fizyczne, ujawniania środków pieniężnych w transporcie, weryfikacji deklaracji, sporządzania deklaracji z urzędu oraz przekazywania informacji jednostce analityki finansowej, będą wykonywane wyłącznie przez jednostki administracji podatkowej.
Dotąd organem właściwym do wykonywania tych zadań – obok administracji skarbowej – była Straż Graniczna. Od momentu wejścia w życie tej ustawy będzie to wyłącznie KAS.
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającą termin obowiązkowego e-fakturowania na 1 lutego 2026 r. - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta.
Nowelizacja ta zmienia termin wdrożenia obowiązku wystawiania przez podatników podatku od towarów i usług faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF)z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. Obowiązek ten będzie dotyczył największych firm, których obroty przekraczają 200 mln zł.
Pozostałe firmy będą musiały wdrożyć KSeF dwa miesiące później.
Przesunięcie terminu wdrożenia KSeF ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania, wprowadzonego ustawą z dnia 16 czerwca 2023 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało uruchomienie w tym celu cyklu praktycznych szkoleń dotyczących korzystania z darmowego oprogramowania, czyli Aplikacji Podatnika i e-mikrofirmy oraz ma zapewnić dodatkowe wsparcie w postaci uruchamianej infolinii Krajowej Informacji Skarbowej.
Rząd, zgłaszając projekt, tłumaczył, że zmiana przepisów to odpowiedź na sygnały płynące od przedsiębiorców. Brak decyzji o zmianie terminu doprowadziłby do paraliżu gospodarczego oraz sytuacji, w której podatnicy zostaliby zmuszeni do e-fakturowania i korzystania z systemu wykazującego błędy, a także nieprzygotowanego do obsługi dużej liczby faktur - przekonywało Ministerstwo Finansów.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/694607-prezydent-podpisal-nowelizacje-ws-kas-i-vat