Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-grudzień 2023 roku wyniósł 27,56 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 159,7 proc. – informował w lutym Narodowy Bank Polski. „Banki rozbiły bank” – grzmiały nagłówki mediów ekonomicznych na wieść o tych wynikach.
Tymczasem, z informacji Związku Banków Polskich – jednostki zajmującej się „ochroną interesów” sektora bankowego w Polsce, wynika że kondycja banków w naszym kraju jest co najmniej zła i niezbędne są reformy, które poprawią możliwości instytucji działających na terenie Polski.
W czasie, gdy ZBP zamierza wnosić o ułatwienie bankom funkcjonowania, senatorowie Koalicji Obywatelskiej odwołują z funkcji wiceprzewodniczącego senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, Grzegorza Biereckiego (PiS).
Jakie plany ma obóz władzy, skoro z istotnych dla polskich finansów, ruguje ludzi, którzy nie mają powiązań z sektorem bankowym i mogą wnikliwie (może zbyt wnikliwie) przyglądać się planom zmian w świecie finansów.
Najistotniejszym czynnikiem osłabienia polskiego sektora bankowego było wprowadzenie podatku bankowego i zwiększenie opłat na BFG – informuje ZBP w raporcie „Wyzwania dla sektora bankowego w kontekście zachowania zdolności do finansowania gospodarki”. Wśród kluczowych obecnie problemów sektora, Związek wylicza także m.in.:
– Wakacje kredytowe,
– Nadmierne opłaty wynikające m.in. z podatku bankowego i „parapodatków”,
– Wielkość banków w Polsce, które zdaniem ZBP są zbyt małe, aby finansować duże projekty.
W ramach racjonalizatorskich pomysłów ZBP proponuje zatem:
– Określenie maksymalnej efektywnej stopy podatkowej banków na poziomie ok. 30% jako mitygatora wszystkich obciążeń podatkowych i parapodatkowych banków;
– Systemowe rozwiązanie problemu kredytów we Franku Szwajcarskim
– Odejście od stosowania długoterminowych wakacji kredytowych. Wsparcie kredytobiorców powinno być realizowane przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.
Krótko mówiąc, Związek Banków Polskich proponuje zmniejszenie obciążeń podatkowych, rezygnację z wakacji kredytowych oraz „rozwiązanie” problemu kredytów frankowych, których – przypomnijmy – swego czasu banki chętnie udzielały Polakom w formie uznanej zarówno przez sądy polskie, jak i europejskie, za karygodną.
Banki zapowiadają także, że utrzymanie podatku bankowego będzie skutkowało ograniczeniem akcji kredytowej. Czyli w praktyce życzą sobie zmian i w tej kwestii.
Oficjalną przyczyną odwołania Biereckiego z funkcji wiceprzewodniczącego komisji budżetu i finansów było jakoby poddanie w wątpliwość pobicia Wojciecha Kwaśniaka w czasie, gdy pełnił on funkcję wiceprzewodniczącego KNF. To właśnie, kiedy Wojciech Kwaśniak był wiceszefem Komisji Nadzoru Finansowego, upadał m.in. SKOK Wołomin opanowany przez byłych agentów WSI. To wobec m.in. Kwaśniaka toczy się dziś proces, w którym jest on oskarżonym o zaniedbania, jakie doprowadziły do strat sięgających 2 miliardów złotych. Proces dotyczący pobicia Kwaśniaka zakończył się wydaniem nieprawomocnego wyroku, ale proces o zaniedbania, jakich miał się dopuścić, jako wiceszef KNF nadal nie znalazł rozstrzygnięcia.
Biorąc pod uwagę fakt, że osoba oskarżona ma prawo kłamać, mój status jako świadka zobowiązanego do mówienia prawdy, jest znacznie bardziej poważny
— podkreślał Grzegorz Bierecki przypominając o drugim, toczącym się wciąż procesie, w którym Kwaśniak nie ma statusu pokrzywdzonego, a jest oskarżonym. Senator PiS zwrócił też uwagę na kwestię środowiska bankowego, które może oczekiwać usunięcia go z funkcji.
Opiera pan ten wniosek o oczekiwania środowiska bankowego
— mówił Bierecki.
Widziałem wypowiedzi przedstawicieli Związku Banków Polskich, którzy będą tu na następnym posiedzeniu, że chcieliby mnie ukarać za najróżniejsze rzeczy. To ja byłem przewodniczącym komisji budżetu i finansów w czasie, kiedy obciążenia dla banków wchodziły, więc rozumiem, że to środowisko chciałoby mnie wyeliminować z tej komisji. Zapewniam jednak, że będę kontynuował moją pracę
— podkreślał Grzegorz Bierecki.
Kleina zaprzecza powiązaniom decyzji senackiej komisji budżetu i finansów ze zmianami legislacyjnymi dla sektora bankowego, „które miałyby nastąpić po odwołaniu Grzegorza Biereckiego z funkcji wiceprzewodniczącego komisji”. Zaprzeczył także, jakoby kwestię tego wniosku omawiał podczas spotkania z zarządem Związku Banków Polskich.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/692600-zbp-narzeka-ze-bankom-dziala-sie-trudno-a-wyniki-rekordowe