Przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej Mirosław Różański (TD) zapowiedział, że na dzisiejszym posiedzeniu komisji, które odbędzie się w trybie niejawnym, senatorowie omówią m.in. program „Tarcza Wschód”, zapowiedziany przez rząd.
Dzisiaj o godz. 14 rozpoczęło się niejawne posiedzenie senackiej Komisji Obrony Narodowej dotyczące audytu przeprowadzonego w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Przewodniczący komisji mówił na konferencji prasowej, poprzedzającej jej posiedzenie, jakie kwestie zostaną podczas niego poruszone. Senatorowie - jak powiedział Różański - będą dyskutowali m.in. o zagrożeniach związanych z niestabilną sytuacją na Bliskim Wschodzie oraz z wojną w Ukrainie.
Senator Różański ocenił, że parlament powinien uczestniczyć w podejmowaniu decyzji istotnych dla bezpieczeństwa Polski, dlatego komisja omówi zapowiadany przez rząd program „Tarcza Wschód”, na realizację którego ma zostać przeznaczone 10 mld zł. Senator wskazał, że „Polska będzie również uczestniczyła w programie zwiększenia zdolności Sił Zbrojnych RP w zakresie pozyskiwania danych rozpoznawczych”.
Inicjatywa prezydenta RP
Na posiedzeniu komisji poruszona zostanie także kwestia inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, która przewiduje wprowadzenie zmian w obszarze militarnym oraz pozamilitarnym, wzmacniających zdolności do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, podprogowym oraz bezpośredniej agresji zbrojnej. Projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa został 2 maja skierowany do Sejmu.
Jak zauważył Różański, realizacja propozycji prezydenta generuje kolejne koszty.
Jesteśmy w przededniu wydania nowego dokumentu związanego z programowaniem Sił Zbrojnych RP na lata 2025 - 2039. To kwestia wydatkowania miliarda zł
— podkreślił.
Bezpieczeństwo nie ma ceny, ale uważam, że parlament jest m.in. tą instytucją w strukturze państwa, która powinna sprawować kontrolę nad racjonalnym i właściwym wydawaniem tych środków. Dlatego zamysłem moim było to, aby parlamentarzystów zapoznać ze stanem faktycznym, jakie prezentują dziś Siły Zbrojne RP
— podsumował.
Biorąc pod uwagę politykę pierwszego rządu Donalda Tuska ws. bezpieczeństwa i obrony państwa, należy stwierdzić, że zapowiedź nowej strategii może budzić uzasadniony niepokój.
CZYTAJ TEŻ:
pn/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/692564-strach-sie-bac-rozanski-deklaruje-nowy-dokument-ws-obrony