Nie ma dnia, by prokurator Ewa Wrzosek nie zabierała głosy w sprawach związanych z prokuraturą. Straszy, tropi i przestrasza jednak głównie w mediach społecznościowych. Jak wyglądają statystyki jej pracy w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów? Nie są najlepsze. W jej referacie znajduje się aż 161 spraw (stan na 10 maja).
Prześledziliśmy jej sprawy od grudnia 2023 roku do początku obecnego miesiąca. W tym czasie do jej referatu wpłynęło 127 spraw, z których tylko 54 zostało zamkniętych. W grudniu zakończyła ona 8 postępowań, w styczniu 2024 tylko jedno, tak samo jak w lutym tego roku. W marcu zamknęła ona 24, a w kwietniu 20 postępowań. Na dzień 10 maja nie zamknęła ona żadnego postępowania.
Ta statystyka jest bardzo słaba. Albo pani Wrzosek jest bardzo dokładna, albo nie zajmuje się praca w sposób właściwy
– mówi nam jeden z warszawskich prokuratorów, który pragnie zachować anonimowość. Obawia się zemsty wpływowej prokurator, która kilkakrotnie udowodniła, że świat polityki nie jest jej obcy, a wstawiał się za nią Bartłomiej Sienkiewicz.
Stare problemy
Tymczasem statystyki nigdy nie były mocną stroną medialnej prokurator Ewy Wrzosek. We wrześniu 2022 roku, portal wPolityce.pl ujawnił, że w jej referacie znajdowało się ponad 140 spraw. O tych problemach informowała nas wtedy Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Referat orzeczniczy prokurator Ewy Wrzosek obejmuje 143 postępowania przygotowawcze, przez co jest największym referatem w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie obciążonym istotnymi zaległościami, wynikającymi również z niewłaściwej organizacji pracy prokurator, czego potwierdzeniem są chociażby uwagi bezpośredniego przełożonego w zakresie stwierdzonych istotnych uchybień w sprawności prowadzonych postępowań przygotowawczych
– czytamy w odpowiedzi Prokuratury Okręgowej w Warszawie na pytania portalu wPolityce.pl, we wrześniu 2022 roku.
Ustaliliśmy też, że część spraw z referatu Wrzosek trafiało do innych prokuratorów, którzy musieli wyręczać „zapracowaną” koleżankę.
Jaka przyszłość?
Skąd obecne zaległości? Złośliwcy z jej prokuratury żartują, że to pewnie wina faktu zabezpieczenia jej komputera przez śledczych z wydziału wewnętrznego Prokuratury Krajowej, którzy badają m.in. jej związki z Bartłomiejem Sienkiewiczem i znaną warszawską kancelarią prawną, która miała uczestniczyć w operacji medialnej nowej władzy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: UJAWNIAMY. Prokurator „na maila”? Kulisy operacji medialnej ministra Sienkiewicza i Ewy Wrzosek! Czy polityk dyktował jej co ma robić?
Inni przekonują nas, że jest ona szykowana do o ujęcia funkcji w Eurojust, czyli Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Wymiarów Sprawiedliwości w Sprawach Karnych. Z kolei na posadę w Prokuraturze Europejskiej, według naszych rozmówców, nigdy nie miała szans. Śledczy, z którymi rozmawialiśmy żartują, że objęcie przez Wrzosek europejskiej posady byłoby zbawienne dla obniżenia temperatury sporu w łonie samej prokuratury. Od dawna dystansuje się od niej stowarzyszenie Lex Super Omnia, które mniej lub bardziej oficjalnie, krytykuje ją za osobliwą aktywność w mediach społecznościowych i ferowanie medialnych wyroków w sprawach, z którymi nie ma ona żadnej styczności. Na razie pani Ewa Wrzosek wciąż bryluje w mediach społecznościowych, atakuje poprzednie i legalne kierownictwo Prokuratury Krajowej oraz resortu sprawiedliwości, nie szczędzi też krytyki innym prokuratorom, a nawet przełożonym. Ci są jednak dla niej bardzo wyrozumiali. Wycofali wniosek do Sądu Najwyższego o uchylenie jej immunitetu, a postępowanie w wydziale wewnętrznym PK mocno się ślimaczy. Podobnie jak sprawy w jej własnym referacie.
WOJCIECH BIEDROŃ
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/692544-ujawniamy-ogromne-zaleglosci-w-referacie-wrzosek