Polskie służby powinny zwiększyć czujność wobec osób ochranianych, zwłaszcza w trakcie trwającej eurokampanii - tak szef BBN Jacek Siewiera odpowiedział na pytanie dot. wniosków, jakie polskie służby powinny wyciągnąć po zamachu na premiera Słowacji Roberta Ficę.
Podnieść czujność
Kampania wyborcza, nieważne, do Parlamentu Europejskiego (…) czy do parlamentu RP nie jest walką na froncie (…) Nasze służby powinny wyciągać wnioski z tej temperatury, debaty politycznej, która niestety niejednokrotnie wymyka się poza zdroworozsądkowe granice i tym bardziej podnieść czujność w zakresie ochrony fizycznej osób ochranianych w ich codziennej działalności
— mówił Siewiera w TVN24, podkreślając, że konieczne jest również doprowadzenie do zgody w obszarze tematów o charakterze politycznym, dotyczących bezpośredniego bezpieczeństwa państwa.
Siewiera zwrócił uwagę zwłaszcza na konieczność prowadzenia „właściwych rozpoznań, wywiadów środowiskowych, jak i rozpoznania terenu”.
Po wyjściu, na przykład z obiektu, tak jak w tym wypadku (zamachu na Ficę) funkcjonariusz, wykonujący bezpośrednią ochronę osoby ochranianej może przeprowadzić wcześniej rozpoznanie osób oczekujących przed budynkiem, ewentualnego nastroju panującego w tym tłumie, obserwacji, czasami z wykorzystaniem również funkcjonariuszy pracujących po cywilu na zewnątrz obiektu
— wyjaśniał.
Co mówi wiek sprawcy?
Nawiązując do zamachu na premiera Słowacji, podkreślił, że w tym konkretnym przypadku należy przede wszystkim zbadać, „czy mieliśmy do czynienia z działaniem intencjonalnym, o charakterze kryminalnym, czy inspirowanym zewnętrznie, czy z jakąś formą nieobliczalnego działania osoby zaburzonej, motywowanej w jeszcze inny sposób” - powiedział. Dodał, że istotny jest fakt ujęcia i możliwość przesłuchania sprawcy.
Siewiera zaznaczył, że w tym wypadku wiek sprawcy - 71 lat - jak i okoliczności zamachu znacząco odbiegają od sposobu działań dywersyjnych oraz tych realizowanych na zlecenie, które miały miejsce w Europie.
W przypadku siatek działających na terytorium Polski i na terytorium Europy, służby Federacji Rosyjskiej wykorzystywały ludzi młodych, przede wszystkim pochodzących z krajów wschodnich
— powiedział, dodając, że były to osoby o niskiej motywacji, które mogły być rekrutowane za pomocą mediów społecznościowych. Zaznaczył jednak, że w przypadku dotyczącym wysokiego rangą przedstawiciela państwa, nie powinno się dokonywać ocen.
Fico walczy o życie
Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w środę w miejscowości Handlova na zachodzie kraju, gdzie odbywało się wyjazdowe posiedzenie rządu. Rannego przewieziono do szpitala. Jak podaje telewizja TA3, domniemany napastnik został spacyfikowany i zatrzymany przez policję.
CZYTAJ TAKŻE:
olnk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/691929-szef-bbn-nalezy-podniesc-czujnosc-w-zakresie-ochrony-vip-ow