Na 21 maja Trybunał Konstytucyjny wyznaczył ogłoszenie orzeczenia w sprawie dotyczącej konstytucyjności wydawania przez ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego poleceń w związku z przygotowaniem wyborów korespondencyjnych w 2020 r., w oparciu o przepisy „antycovidowe”.
Sprawa dotycząca wydawania przez Morawieckiego poleceń w okresie pandemii została zainicjowana wnioskiem grupy posłów złożonym na początku grudnia 2023 r. Wniosek dotyczy przepisu z ustaw „antycovidowych” z 2020 r., według którego:
Prezes Rady Ministrów, z własnej inicjatywy lub na wniosek wojewody, po poinformowaniu ministra właściwego do spraw gospodarki może, w związku z przeciwdziałaniem Covid-19, wydawać polecenia obowiązujące inne (…) osoby prawne i jednostki organizacyjne (…) oraz przedsiębiorców.
Skierowany do TK wniosek grupy posłów kwestionuje rozumienie tego przepisu polegające na tym, że miałby on nie odnosić się „do poleceń wydanych w związku z przygotowaniem wyborów w stanie epidemii”. W ocenie posłów, którzy sformułowali wniosek, w sytuacji pandemii ograniczanie zakresu zastosowania wskazanego przepisu (…) jest niezgodne z zasadą współdziałania władz wynikającą z preambuły konstytucji”.
Obstrukcja Sejmu i prokuratury Bodnara
Tło sprawy stanowi decyzja ówczesnego premiera Morawieckiego z 16 kwietnia 2020 r., który polecił Poczcie Polskiej działania w zakresie przeciwdziałania Covid-19, polegające na podjęciu i realizacji czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych Prezydenta RP w 2020 r., które z powodu pandemii miały się odbyć w trybie korespondencyjnym.
W ocenie wnioskodawców zachodzi konieczność wydania tego wyroku z uwagi na wagę tej sprawy dla pewności prawa. Do dziś ten przepis, choć formalnie uchylony wywołuje skutki prawne
— mówił dziś przedstawiciel wnioskodawców Paweł Jabłoński z PiS. Jak podkreślał konieczne jest rozstrzygniecie, czy ten przepis pozwalał, czy nie pozwalał na wydawanie poleceń w sprawie wyborów.
Przedstawiciele Sejmu i Prokuratora Generalnego nie stawili się we wtorek w TK.
Sprawę rozpatruje pięcioosobowy skład TK. Posiedzeniom przewodniczy sędzia TK Stanisław Piotrowicz, sprawozdawcą jest sędzia TK Krystyna Pawłowicz. Ponadto, w składzie są: prezes TK Julia Przyłębska oraz sędziowie Bartłomiej Sochański i Rafał Wojciechowski.
Ogłoszenie orzeczenia nastąpi 21 maja br. o godz. 13
— poinformował na koniec rozprawy przewodniczący Piotrowicz.
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/691732-21-maja-tk-oglosi-wyrok-ws-wyborow-korespondencyjnych