Prokuratura Krajowa poinformowała dziś o skierowaniu do sądu wniosku o aresztowanie b. sędziego WSA Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. „Wydanie postanowienia o tymczasowym aresztowaniu jest warunkiem wszczęcia poszukiwań listem gończym” - wskazała PK.
Prokurator skierował do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o zastosowanie wobec Tomasza Szmydta środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania
— przekazała w poniedziałek Prokuratura Krajowa na platformie X.
Wkrótce list gończy
Tydzień temu Prokuratura Krajowa informowała, że mazowiecki pion ds. przestępczości zorganizowanej PK z urzędu rozpoczął czynności sprawdzające w związku z informacją o złożeniu przez sędziego wniosku o azyl polityczny na Białorusi. W środę poinformowano zaś, że PK wszczęła w tej sprawie śledztwo. Postępowanie toczy się w oparciu o przepis kodeksu karnego mówiący o udziale w działalności obcego wywiadu i udzielania temu wywiadowi informacji mogących wyrządzić szkodę RP. Sprawę badają także służby specjalne.
W zeszły czwartek Sąd Dyscyplinarny przy NSA uchylił immunitet Szmydt, zezwolił na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił go w czynnościach.
Natomiast w czwartek wieczorem poinformowano, że prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego przyjął złożone publicznie oświadczenie Tomasza Sz. o zrzeczeniu się ze skutkiem natychmiastowym urzędu sędziego. Rzecznik prasowy NSA sędzia Sylwester Marciniak podkreślał wówczas, że Tomasz Szmydt nie jest już sędzią.
W piątek Prokuratura Krajowa wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów byłemu już sędziemu. Rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak mówiła wtedy, że na podstawie wydanego postanowienia prokuratura złoży do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu dla celów poszukiwawczych. Taki wniosek dziś trafił do sądu, a jego uwzględnienie otwiera drogę do wysłania listu gończego za Szmydtem.
Zarzuty
Obecna kwalifikacja czynu, którego dopuścił się Tomasz Szmydt opiera się na art. 130 par. 1 oraz art. 130 par. 5 Kodeksu karnego.
Art. 130 par. 1 kk stanowi, że kto bierze udział w działalności obcego wywiadu albo działa na jego rzecz przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5.
W art. 130 kk par. 5 mowa o tym, że jeśli tego czynu dopuści się funkcjonariusz publiczny oraz osoba pełniąca dyspozycyjnie terytorialną służbę wojskową, kara to minimum 8 lat w więzieniu lub dożywocie.
Polska prokuratura uznała, że Tomasz Sz., biorąc udział w tych programach rządowych mediów białoruskich i rosyjskich, działał na szkodę RP i wziął udział w „wojnie hybrydowej” wobec naszego kraju.
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/691608-wniosek-pk-o-areszt-dla-szmydta-trafil-do-sadu