Prezes Trybunał Konstytucyjnego Julia Przyłębska wysłała pismo do przewodniczącej komisji śledczej ds. Pegasusa Magdaleny Sroki. Wynika z niego, że TK wydaje zabezpieczenie, zobowiązujące komisję śledczą do zaprzestania działań do „czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny ostatecznego orzeczenia w sprawie”. Sroka nie zgadza się z decyzją TK.
Pod postanowieniem TK widnieją podpisy sędziów Zbigniewa Jędrzejewskiego, Stanisława Piotrowicza i Jarosława Wyrembaka. Pojawia się też informacja, że orzeczenie zapadło jednogłośnie.
Sprawa dotyczy przeanalizowania wniosku grupy posłów, by sprawdzić, czy uchwała Sejmu o powołaniu komisji śledczej ds. Pegasusa jest zgodna z konstytucją. W związku z tym TK postanowił „zabezpieczyć wniosek grupy posłów przez zobowiązanie komisji śledczej (…) do powstrzymania się od dokonywania jakichkolwiek czynności faktycznych lub prawnych do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny ostatecznego orzeczenia w sprawie”.
Magdalena Sroka, przewodnicząca komisji śledczej ds. Pegasusa, w rozmowie z portalem Polsatnews.pl zapowiedziała, że nie zamierza się podporządkować postanowieniu TK.
To element walki politycznej, komisja nie da się zablokować
— zaznaczyła Magdalena Sroka.
Czyżby komisja ds. Pegasusa nie zamierzała uszanować postanowienia Trybunału Konstytucyjnego? Jeśli do tego dojdzie, to będzie to kolejny przykład lekceważenia prawa przez koalicję Donalda Tuska.
zxt/Polsat News
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/691250-komisja-ds-pegasusa-przerwie-prace-wazne-postanowienie-tk