„To są kpiny z demokracji, z parlamentaryzmu. To jest przede wszystkim obrażanie Europejczyków” - powiedziała w Parlamencie Europejskim Beata Szydło, europosłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Dziś Parlament Europejski przyjął porozumienie polityczne z krajami UE w sprawie nowych przepisów mających na celu poprawę jakości powietrza w UE. Wprowadzają one bardziej rygorystyczne limity dla substancji zanieczyszczających mających poważny wpływ na zdrowie ludzkie.
Nowy unijny domiar
W głosowaniu 381 europosłów było za, 225 przeciw, a 17 wstrzymało się. W nowych przepisach określono bardziej rygorystyczne limity i wartości docelowe na rok 2030 dla substancji zanieczyszczających mających poważny wpływ na zdrowie ludzkie, w tym cząstek stałych (PM2,5 i PM10), NO2 (dwutlenku azotu) i SO2 (dwutlenku siarki).
Nowe regulacja zakłada, że obywatele będą mogli otrzymać odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, którego doznali w wyniku zanieczyszczenia powietrza. W miastach zostanie utworzonych więcej punktów pobierania próbek jakości powietrza, a obecnie wskaźniki jakości powietrza w całej UE staną się porównywalne i publicznie dostępne.
Dzięki aktualizacji norm jakości powietrza, z których część została ustanowiona prawie dwie dekady temu, zanieczyszczenie zostanie zmniejszone o połowę w całej UE, torując drogę do zdrowszej i bardziej zrównoważonej przyszłości. Dzięki Parlamentowi zaktualizowane przepisy usprawniają monitorowanie jakości powietrza i skuteczniej ochronią grupy szczególnie wrażliwe. Dziś odnieśliśmy znaczące zwycięstwo w naszym nieustannym zaangażowaniu w zapewnienie bezpieczniejszego i czystszego środowiska dla wszystkich Europejczyków
— powiedział po głosowaniu sprawozdawca, hiszpański europoseł Javi Lopez (Socjaliści i Demokraci).
Nowe przepisy musi w kolejnym kroku przyjąć Rada, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Kraje UE będą miały wówczas dwa lata na zastosowanie się do nich.
Zanieczyszczenie powietrza w dalszym ciągu jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów w UE, powodując około 300 tys. z nich w ciągu roku. W październiku 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała przegląd unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza, określając bardziej ambitne cele na 2030 rok, tak aby osiągnąć cel zerowego poziomu zanieczyszczeń do roku 2050.
Mocne wystąpienie Szydło
Była polska premier Beata Szydło zabrała głos w Parlamencie Europejskim bardzo krytycznie podsumowując unijne wysiłki na rzecz wprowadzenia Zielonego Ładu i zorganizowania na koniec kadencji PE „nagonki na przeciwników Zielonego Ładu”.
W tej kadencji parlamentu było już bardzo wiele kuriozalnych debat, ale w tej chwili lewicowi radykałowie przeszli samych siebie. Co to w ogóle ma być, szanowni państwo?! To są kpiny z demokracji, z parlamentaryzmu. To jest przede wszystkim obrażanie Europejczyków. Nie mówicie o ochronie klimatu, nie mówicie o tym, co się dzieje w tej chwili w Europie - brak konkurencyjności, protesty rolników. Uważacie, że to są skrajni prawicowcy? Ci ludzie, którzy bronią swoich gospodarstw, bronią swojej przyszłości
— powiedziała Beata Szydło.
Co z europejską gospodarką, szanowni państwo?! Czy ona jest coraz bardziej konkurencyjna? Czy dyskutujecie o przyszłości Europejczyków? Jak się im będzie żyło? Ludzie zamykają swoje firmy, bo nie stać ich na opłacenie rachunków. Ludzie nie widzą dla siebie perspektyw. To jest właśnie Zielony Ład. Tak, i o tym będą te wybory
— dodała.
Beata Szydło zaznaczyła, że unijne dążenia motywowane ideologicznym wzmożeniem przynoszą obywatelom UE tylko szkodę. Europosłanka zapewniała też, że ona i jej środowisko polityczne nigdy nie pozwolą na niszczenie europejskiej gospodarki i rolnictwa, a cele klimatyczne nie mogą być osiągane kosztem ludzi.
I wiecie doskonale, że ta zielona ideologia, którą zafundowaliście Europejczykom, wcale im nie pomaga i nie stwarza perspektyw dobrej przyszłości. Tak, trzeba rozmawiać o tym, co dzieje się w Europie. Trzeba rozmawiać jak chronić środowisko, jak chronić klimat. Ale wy to robicie kosztem ludzi. Wy to robicie kosztem gospodarki europejskiej, wy to robicie kosztem bezpieczeństwa europejskiego. I o tym będą te wybory. My stoimy po stronie Europy i Europejczyków, po stronie europejskiej gospodarki i po stronie europejskiego rolnictwa. Nie pozwolimy wam doprowadzić Europy do upadku
— zaznaczyła była premier RP.
CZYTAJ TEŻ:
— Pakt migracyjny. Szydło: Zapewnienia Tuska są tylko na potrzeby kampanii wyborczej. Zgodzi się na wszystko, co powie Berlin czy Bruksela](https://wpolityce.pl/polityka/689489-szydlo-tusk-zgodzi-sie-na-to-co-powie-berlin-czy-bruksela)
pn/PAP/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/689644-mocne-wystapienie-szydlo-w-pe-co-to-w-ogole-ma-byc-kpiny