„Pana wypowiedzi pozostają w sprzeczności z postanowieniami Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej” - napisała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w piśmie skierowanym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że nie zamierza wykonać nadesłanego przez Julię Przyłębską postanowienia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie procedowania wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.
W oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji prezes TK odniosła się do wypowiedzi Hołowni na konferencji prasowej w Sejmie, przypominając marszałkowi, że „orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”. Ponadto 15 maja zapadnie pełny werdykt w sprawie postawienia prezesa NBP przed TS, a linia orzecznicza Trybunału Konstytucyjnego jest zgodna z tą sprzed 2015 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ: TYLKO U NAS. Prezes TK odpowiada Hołowni! „Przede wszystkim powiedział nieprawdę”; „Orzeczenia Trybunału są ostateczne”
Prezes TK pisze do marszałka Hołowni
Prezes Julia Przyłębska skierowała także pismo do marszałka Szymona Hołowni. Raz jeszcze przypomina politykowi między innymi, że „orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne”.
Oznacza to, że wiążą również Sejm i jego organy. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na trójpodziale władz. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały (art. 10 Konstytucji). Organy władzy publicznej, stosownie do art. 7 Konstytucji, działają na podstawie i w granicach prawa
— podkreśliła.
W związku z powyższym należy uznać, że Pana wypowiedzi pozostają w sprzeczności z postanowieniami Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej
— dodała prezes TK.
Poniżej pełna treść:
Szanowny Panie Marszałku,
w nawiązaniu do Pana publicznej wypowiedzi, że nie zamierza Pan wykonać „postanowienia Julii Przyłębskiej” uprzejmie informuję, że postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z 17 kwietnia 2024 r. o sygn. akt K 8/24 zapadło w składzie 5 sędziów i jest orzeczeniem Trybunału. Przypominam, że zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji - orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Oznacza to, że wiążą również Sejm i jego organy. Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na trójpodziale władz. Władzę ustawodawczą sprawują Sejm i Senat, władzę wykonawczą Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i Rada Ministrów, a władzę sądowniczą sądy i trybunały (art. 10 Konstytucji). Organy władzy publicznej, stosownie do art. 7 Konstytucji, działają na podstawie i w granicach prawa. W związku z powyższym należy uznać, że Pana wypowiedzi pozostają w sprzeczności z postanowieniami Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
Zwracam się jednocześnie z prośbą o przytaczanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego w sposób niewprowadzający w błąd opinii publicznej, co do ich treści.
Z wyrazami szacunku Julia Przyłębska
aja
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/polityka/689626-nasz-temat-prezes-tk-skierowala-pismo-do-marszalka-holowni